Każdy z nas swoim życiu popełnia pewne błędy mentalne. Niestety, często wpływają one negatywnie na poczucie naszej wartości, relacje z innymi, a także sposób myślenia. Warto więc starać się eliminować takie błędy, aby poprawić nasze życie. Oto najczęściej popełniane przez błędy nawet przez inteligentnych ludzi.

błędy mentalne

Zbyt słabe podkreślenie słowa „tak”

Jednym z najczęściej popełnianym przez ludzi błędów jest zbyt słabe podkreślenie słowa „tak”. Większość z nas ma tendencje do wyrażeni zgody słowami „może”, „zobaczymy”, „nie mam pewności”, „możemy tak zrobić” lub inną niezobowiązującą odpowiedzią. To sprawia, że druga strona czuje się zlekceważona lub zaniedbana. Dlatego, gdy ktoś nas o coś prosi, szczególnie ważna dla nas osoba, warto powiedzieć „tak”, „oczywiście” lub podać inną typowo twierdzącą odpowiedź. Dzięki temu Wasze relacje staną się jeszcze bliższe. Oczywiście twierdzącą odpowiedź podaje tylko wtedy, gdy faktycznie chcemy się na coś zgodzić.

Mówienie „tak”, gdy w rzeczywistości chcemy powiedzieć „nie”

Kolejnym błędem popełnianym przez ludzi jest powiedzenie „tak”, gdy tak naprawdę nie chcemy się na coś zgodzić. Wiele osób bardziej troszczy się o innych lub obawia się, co inni powiedzą na ich temat, więc boją się powiedzieć „nie”. Niestety, takie zachowanie najczęściej wpływa negatywnie na nasze życie. Dlatego warto poćwiczyć naszą asertywność, w końcu nie musimy się zawsze na wszystko zgadzać. Warto czasem postawić siebie na pierwszym miejscu i odmówić, gdy nam się nie podoba dana propozycja. Tylko nie popadajmy w przesadę i nagle nie zacznijmy mówić na wszystko „nie”, bo to może pogorszyć nasze relacje z innymi ludźmi.

Ciągłe przebywanie w strefie komfortu

Ludzie mają naturalną tendencję do powielania znanych im wzorców, zachować oraz nawyków. Z reguły dzieje się tak dlatego, że takie postępowanie nie tylko jest zwyczajnie łatwe, ale też wygodne. Jednak ciągłe przebywanie w strefie komfortu może sprawić, że nasze życie będzie po prostu nudne. Warto więc starać się, aby powoli ją opuszczać. Wystarczy zacząć od małych kroków, np. zacznij pierwszy rozmowę z nieznajomym, nie bój się mówić, gdy pewne sprawy Cię denerwują, napij się kawy zamiast herbaty, zacznij zakładać zupełnie inne ubrania niż zazwyczaj. Osoby, które zawsze trzymają filiżankę w jednej ręce, powinny od czasu do czasu użyć drugiej. Jeżeli zawsze siadasz w tym samym miejscu podczas oglądanie tv, czasem je zmień. Takie niewielkie nowości pomogą nam powoli opuścić strefę komfortu. Wyślą też pewne bodźce dla mózgu, dzięki którym z czasem zdecydujemy się na dalsze zmiany.