Jedna z czołowych marek kosmetycznych we Francji, rozpoznawalna na całym świecie, będąca częstym wyborem wielu kobiet z Polski i Europy. Ceniona szczególnie za naturalne w swoim składnie, wyjątkowe kosmetyki. Firma, która kojarzy się nam w szczególności z produktami takimi jak kolorowe i pachnące płukanki do włosów, aromatyczne olejki i żele do ciała o wyjątkowych, pieszczących nasze zmysły zapachach. W tym roku obchodzimy jej 30 urodziny, odkąd na dobre zadomowiła się w naszym kraju. Jak wyglądała historia tej fenomenalnej w swej prostocie marki?

kosmetyki, makijaż, perełki

Natura zamknięta w butelce prosto z magicznej Francji

La Gacilly – to właśnie w tej urokliwej miejscowości w Bretanii, na południu europejskiej stolicy mody i rozpływających się w ustach croissantów po raz pierwszy powstały kosmetyki firmy Yves Rocher. Czerpiące z natury, ekologiczne cieszące się szerokim zainteresowaniem nawet najbardziej wymagających klientek z całego świata, swoją historię rozpoczynają już w roku 1959 roku. Wtedy bowiem na poddaszu pewnego domu w tej właśnie miejscowości, przyszły właściciel marki – Pan Yves Rocher – stworzył recepturę na pierwszy i jedyny swoim rodzaju krem na bazie ziarnopłonu. Francuskie kobiety tak go pokochały, że jest on dostępny w sklepach słynnej marki aż do dziś. 

Ekologiczne rolnictwo i działalność na rzecz ochrony ptaków 

Samo miasteczko La Gacilly, w którym cała historia tej naturalnej marki się rozpoczęła, dziś przyciąga gremialne rzesze turystów. Nie tylko ze względu na przepiękne widoki, ale także dzięki swoim słynny połaciom ogrodów, rozciągających się na ponad 60 hektarów! To właśnie tam pod stałą kontrolą odpowiedzialnych za to osób uprawiane są rośliny i zioła przeznaczone do produkcji kosmetyków. Szczególną dumą marki otaczane jest 8 wyjątkowych, a zarazem prostych gatunków ziół (rumianek rzymski, nagietek, bławatek, arnika, malwa, rumianek pospolity, przypołudnik kryształowy i karpobrot jadalny), które zapewniają około 30% rocznej produkcji ich kosmetyków. Znajdujące się na terenie miasteczka ogrody botaniczne posiadają certyfikat nadawany przez Francuską Ligę Ochrony Ptaków. To oznacza, że botanicy nie ingerują w ich życie, a same ogrody dają schronienie bardzo wielu ich gatunkom. Co więcej, uprawy roślin i drzew są zgodne z wszelkimi zasadami ekologicznego i odpowiedzialnego rolnictwa.

Ekologiczne spa w La Gacilly

Sześćdziesiąt lat – tyle potrzebowała marka, by od podszewki stać się jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Dziś jej sklepy spotkać możemy w galeriach handlowych prawie 110 krajów. Ekologiczny, niezmienny koncept szybko zaskarbił sobie wielu miłośników. W efekcie firma zdecydowała się na otworzenie pierwszego sklepu firmowego „Concept Store” przy Bulwarze Haussmanna.

Jednakże patrząc na same opinie gości zdecydowanie największe wrażenie wywiera właśnie ekologiczny Hotel SPA Yves Rocher. Zbudowany tak, by nie ingerować bezpośrednio w ekosystem, idealnie wkomponowany w otoczenie. Położony jest w spokojnej oddalonej od innych budynków okolicy na wzgórzu i wydaje się być rajem na ziemi. Oferuje piękne widoki, a zasilany jest jedynie za pomocą energii słonecznej. Pozwala wyciszyć się i odprężyć z dala od miejskiego zgiełku. Hotelowa restauracja serwuje jedynie te dania, które są aktualnie możliwe do przygotowania z dostępnych, rosnących w ogrodzie sezonowych składników. Można powiedzieć, że La Grée des Landes to miejsce, które przywraca równowagę duszy i pomaga odetchnąć naszej zmęczonej codziennością skórze. 

Początki Yves Rocher w Polsce i fundacja na rzecz ochrony roślin i zwierząt 

1989 roku Yves Rocher jako pierwsza firma kosmetyczna w Europie podjęła decyzję o nie testowaniu swoich produktów na zwierzętach. Rok później marka wchodzi na Polski rynek otwierając w stolicy pierwsze Centrum Urody. Marka prężnie się rozwija, dlatego też zgodnie ze swoim ekologicznym konceptem w kolejnych latach powstaje fundacja na rzecz ochrony roślin i zagrożonych gatunków zwierząt, której prezesem zostaje syn Yves Rocher – Jacques Rocher.

Obecnie fundacja funkcjonuje w wielu krajach, również w Polsce, gdzie działa nieprzerwanie od 2006 prowadząc akcję pod nazwą „Ziemia – Planeta Kobiet”. W jej ramach organizowane są liczne konkursy, nagradzające kobiety zaangażowane w walkę na rzecz m.in. ochrony środowiska naturalnego. Pośród nich można spotkać możemy takie znane osobistości jak np. znaną z m.in. „Gwiezdnych Wojen” Natalie Portman, działaczkę na rzecz ochrony praw kobiet – Malala Yousafzai, czy amerykańską tenisistkę – Serenę Williams. Marka jest także aktywnie zaangażowana w projekt „Sadzimy dla Dobra Planety”. Kupując jej produkty oznakowane odpowiednią etykietą pomagamy w akcji. Do samego tylko 2020 roku Yves Rocher posadziło 100 mln drzew na świecie!