Dieta kojarzy się zwykle z monotonnymi posiłkami i górą wyrzeczeń. Nic bardziej mylnego – jest to utarty stereotyp. Dieta to styl odżywania, na który składa się wiele czynników. Na przykład to, jakie produkty spożywamy. Jakie proporcje mikro i makroelementów zachowujemy? W jaki sposób przygotowujemy swoje posiłki? W jakich odstępach czasowych jemy? Dieta ma sprawiać nam przyjemność, dostarczać energii do życia i zapewniać dobre samopoczucie. Poznaj 6 istotnych zasad zdrowego odżywiania!

6 zasad zdrowego odżywiania

Regularne posiłki

Głodzisz się cały dzień, żeby wieczorem pochłonąć podwójną pizzę, a po niej wcisnąć jeszcze jakiś deser? Błąd! W ten sposób rozstrajasz swój metabolizm, a przez nadmiar cukrów, jakie spożywasz, obniżasz jakość swojego snu. Regularne posiłki to pierwsza z zasad zdrowego odżywania. Wcale nie musi to oznaczać, że cały czas masz spoglądać na zegarek i odczekiwać, aby coś zjeść. Pilnuj jednak, aby zaspokajać apetyt co około 3 godziny, a przy tym nie podjadać. Po jakimś czasie konsekwentnego stosowania się do tej zasady zauważysz, że twój organizm automatycznie da Ci sygnał, że należy zjeść dokładnie w tym momencie, kiedy będziesz zamierzał o tym pomyśleć.

Różnorodność posiłków

Monotonia w kuchni to jedna z przyczyn wielu chorób i stanów zapalnych. Ciągłe przygotowywanie tych samych dań, uniemożliwia dostarczenie organizmowi wielu potrzebnych witamin i minerałów. Ponadto, jeżeli w kuchni króluje smażenie lub gotowanie, pozbywamy się w ten sposób z posiłków wielu cennych wartości. Kolejną z zasad zdrowego odżywiania jest różnorodność posiłków. Dodanie raz w tygodniu pieczenia lub gotowania na parze z pewnością przysporzy wiele dobrego naszemu organizmowi. Skupmy się na różnorodności zwłaszcza wśród warzyw, bo te zawierają ze wszystkich używanych w produktów najwięcej różnorodnych i cennych witamin oraz minerałów. W kuchni musi być kolorowo i różnorodnie. Żonglujmy w naszych daniach węglowodanami i stosujmy na zmianę różnego rodzaju ryże, kasze, makarony i ziemniaki. Te są cennym źródłem witamin z grupy B. Mięso czasem warto zastąpić rybą, zwłaszcza tłustą np. łosoś. Zadbaj o to, by każdy posiłek dostarczał: białko, węglowodany, tłuszcze i dużo witamin.

Pij wodę

Odpowiednie nawodnienie organizmu to ważny krok w drodze do zdrowej sylwetki i dobrego samopoczucia. W ciągu dnia tracimy wiele płynów, zwłaszcza w okresie lata oraz podczas wysiłku fizycznego. Wówczas szczególnie zadbaj o częstsze nawodnienie. Woda jest paliwem dla przebiegu wielu procesów zachodzących w naszym ciele, dlatego tak ważne jest jej regularne picie. Dostarczaj więc minimum 1,5 litra dziennie płynów swojemu organizmowi. Dobrym sposobem na naturalne zwiększenie ich ilości jest gotowanie zup. Pamiętaj też, że picie słodzonych i gazowanych napoi to nie jest dobry pomysł. Są one niekorzystne dla prawidłowego funkcjonowania metabolizmu, a dodatkowo często dostarczają puste kalorie.

Zmniejsz ilość tłuszczu w diecie

Brzmi jak wyrzeczenie, ale należy traktować to jako nagrodę. Zmniejszenie ilości tłuszczu stosowanego w naszej kuchni z pewnością korzystnie wpłynie na zdrowie, ale również sylwetkę. Chodzi głównie o tłuszcze zwierzęce oraz roślinne, używane najczęściej do smażenia. Wystarczą dwie proste zmiany, aby tego dokonać. Wybierać chude mięsa lub ryby. W przypadku tłustych ryb nie trzeba się martwić, bo dostarczają one bardzo cenne dla naszego organizmu kwasy omega 3 i omega 6. Druga zmiana to przygotowywanie posiłków poprzez gotowanie lub pieczenie. Smażenie należy do najmniej zdrowych sposobów przyrządzania posiłków.

Jedz wolniej i dokładniej

Kolejna z zasad zdrowego odżywiania dotyczy sposobu spożywania posiłków. Pamiętaj, że pierwszy proces trawienia zachodzi w jamie ustnej. Dlatego należy dobrze rozgryźć kęs, by cały proces przebiegł sprawniej. Dobrze rozdrobnione jedzenie w fazie przeżuwania, ułatwia późniejszą pracę naszemu żołądkowi. Jeśli jemy wolniej, szybciej poczujemy się syci i nie dostarczymy organizmowi niepotrzebnych kalorii. Dodatkowo dobrze zmielony pokarm nie powoduje nadmiernych wzdęć i bólu brzucha.

Wyeliminuj produkty przetworzone

Brzmi jak kolejne wyrzeczenie, natomiast tak jak w poprzednim przypadku, jest to nagroda. Produkty przetworzone zawierają często dużą ilość cukru, soli i słynnych składników E – tzw. konserwantów. Ich stosowanie nie wpisuje się do zasad zdrowego odżywiania. Produkty przetworzone słyną również z tego, że dostarczają dużą ilość kalorii, natomiast nie powodują sytości i nie zaspokają naszego głodu. Spowodowane jest to tym, że są ubogie w błonnik oraz wartości odżywcze. W czasie zakupu danego produktu, sprawdź etykietę, czy przypadkiem nie jest przepełniona E-barwnikami. Jeśli jest, daj szansę swoim umiejętnościom kulinarnym i sam z naturalnych produktów przyrządź równie dobry wytwór.

Autor: Sandra Skorupa