Twórcy filmowi uwielbiają kręcić ekranizacje książek. Wszystko zaczęło się w 1899 roku, gdy George Méliès wyprodukował film oparty na baśni braci Grimm „Kopciuszek”. W tamtej chwili rozpoczęło się szaleństwo na kręcenie adaptacji, które wciąż przynoszą ogromne zyski. Każdego roku powstaje wiele książek, ale są takie klasyki, które twórcy filmowi szczególnie pokochali i chętnie po nie sięgają.

Charles Dickens

Dickens zajmuje wysokie miejsce wśród autorów najchętniej filmowanych dzieł. Sama „Opowieść wigilijna” doczekała się ogromnej liczby adaptacji i wszystko wskazuje, że będą kolejne. Historia przemiany skąpego i nienawidzącego świąt Scrooge’a cieszy się wyjątkową popularnością w czasie Bożego Narodzenia. Tylko ta książka gwarantowałaby Dickensowi wysoką pozycję na liście autorów uwielbianych przez twórców filmowych, ale pisarz stworzył jeszcze inne często filmowane dzieła, m.in. „Olivera Twista”, „David Copperfield”, „Wielkie nadzieje” „Klub Pickwicka”, „Małą Dorrit” oraz „Opowieść o dwóch miastach”.

Alexandre Dumas

Kolejnym pisarzem, po którego dzieła chętnie sięgają filmowcy jest Alexandre Dumas. Chyba większość z nas chociaż raz oglądała historię o muszkieterach lub losy” Hrabiego Monte Christo”. Dzieła Alexandra Dumasa stworzone w XVIII wieku nadal świetnie prezentują się  na ekranie. Ogromną popularnością wśród twórców cieszy się trylogia o muszkieterach oraz „Hrabia Monte Christo”, ale adaptacji doczekały się też inne dzieła pisarza, m.in. „Królowa Margot”, czy „Józef Balsamo”.

https://www.youtube.com/watch?v=IT9zRqv-2s0

Victor Hugo

Któż z nas nie kojarzy sympatycznego Quasimodo – garbatego dzwonnika ze słynnej paryskiej katedry? Bohater pochodzi ze znakomitej powieści Victora Hugo „Dzwonnik z Notre Damme” znanej też pod tytułem „Katedra Marii Panny w Paryżu”. Książka doczekała się wielu adaptacji, w tym również disneyowskiej wersji. Kolejną powieścią Hugo, którą filmowcy kochają są „Nędznicy”. Ta wzruszająca historia stanowi inspirację dla wielu seriali i filmów.

Agatha Christie

Twórcy filmowi nie zapominają również o królowej kryminałów. Agatha Christie napisała ponad 60 powieści kryminalnych, z których większość została sfilmowana. Akcja jej książek została przeniesiona do kina, telewizji, radia, na sceny, a nawet do gier. Pisarka stworzyła dwoje detektywów, którzy na stałe zapisali się w popkulturze, czyli detektyw Poirot i panna Marple.

Arthur Conan Doyle

Twórca innego słynnego detektywa również nie jest pomijany przez filmowców. Scherlock Holmes jest głównych bohaterem wielu filmów i seriali, a z pewnością powstanie ich jeszcze więcej. Jednak opowieści o słynnym detektywie to niejedyne dzieła Doyle’a. Autor napisał również powieść „Świat zaginiony”, która według wielu osób mogła stanowić inspirację dla twórców „Parku Jurajskiego”.

Juliusz Verne

Juliusz Verne to jeden z pionierów gatunku science fiction. Nic dziwnego, że jego historie pokochali filmowi twórcy. Pisarza od dziecka pasjonowały morskie podróże, które obecne są w wielu jego dziełach. Pionierskie historie Verne’a dość szybko zagościły w kulturze popularnej. Na ekran wielokrotnie przeniesiono „W 80 dni dookoła świata”, „200 000 mil podmorskiej żeglugi”, „Tajemnicza wyspa” oraz „Podróż do wnętrza Ziemi”.

Fiodor Dostojewski

Fiodor Dostojewski przez wiele osób uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy. Twórcy filmowi również dostrzegają potencjał w dziełach rosyjskiego pisarza. Najchętniej sięgają po „Zbrodnię i karę”, „Braci Karamazow”, „Idiotę” oraz „Biesy”. Jednak rosyjscy filmowcy na ekrany przenieśli znacznie więcej dzieł tego pisarza.

Mark Twain

Mark Twain to z kolei pisarz, który stworzył wiele popularnych dzieł dla dzieci i nastolatków. Najbardziej znane to oczywiście „Przygody Tomka Sawyera” oraz „Przygody Hucka Finna”. Jednak Twain też inne książki, które stanowiły inspirację do stworzenia niezwykle popularnych filmów. Zalicza się do nich m.in. „Książę i żebrak”, „Jankes na dworze króla Artura”, czy „Biały słoń”.

https://www.youtube.com/watch?v=weiU0sYIQUY

https://www.youtube.com/watch?v=O4dwwHnP4UY

Jane Austen

Uznawana za genialną pisarkę i krytyka społecznego Jane Austen niestety nie dożyła czasów, w których jej praca została odpowiednio doceniona. Twórcom filmowym i telewizyjnym również trochę czasu zajęło odkrycie potencjału kryjącego się w jej dziełach. Dopiero w 1938 roku pojawił się pierwszy serial oparty na „Dumie i Uprzedzeniu”. Jednak od tego czasu dzieła Jane Austen stanowią znakomitą inspirację dla twórców, a jej powieści są chętnie filmowane. Oczywiście na szczycie pozostaje „Duma i uprzedzenie”, ale pozostałe również doczekały się kilku adaptacji.