Inspiruje się sztuką Matisse’a, uwielbia abstrakcję, zwłaszcza malarskie. Wyróżniona Orderem Imperium Brytyjskiego i laureatka nagrody Projektant Roku. Swoją przygodę w świecie mody Betty Jackson rozpoczęła w trakcie ostatniego roku studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Birmingham, pod pilnym okiem Damy Zandry Rhodes, podejmując pracę jako ilustratorka modowa. 40 lat później nadal jest jedną z najbardziej szanowanych projektantek na świecie.

Magazyn modowy

Pod przewodnictwem „Najwyższej kapłanki brytyjskiej mody”

Betty Jackson przystąpiła do budowania własnej kariery jako asystentką projektantki Wendy Dagworthy, członkini Brytyjskiej Rady Mody, która również pełniła rolę mentora dla takich znanych twórców jak Stella McCartney oraz Alexander McQueen. Wspólnymi siłami kobiety osiągnęły sukces, przenosząc pracownię z własnej kawalerki do studia w prestiżowej londyńskiej dzielnicy Soho. Z biegiem czasu odrębne produkcje Wendy Dagworthy zaczęto eksportować do Włoch, USA i Francji. Betty Jackson uznano za wpływową postać w świecie brytyjskiej mody, gdy ambitna artystka zapoczątkowała własną markę. Pierwszą kolekcję autorstwa Betty Jackson świat zobaczył w 1984 roku. Była to męska linia ubrań sezonu jesień-zima, przedstawiona publiczności na wybiegu London Fashion Week.  Jackson zyskała międzynarodową sławę. Stała się znana przede wszystkim jako utalentowana projektantka modernistycznej odzieży dla młodych ludzi. Jej rzeczy zwykle były nieustrukturyzowane, nieuporządkowane, luźne, o prostych kształtach, wykonane w odważnych, wyrazistych kolorach z użyciem jaskrawych, wzorzystych tkanin.

„Rozmiar kobiety nie ma żadnego znaczenia!”

Betty Jackson jest członkiem komitetu doradczego British Fashion Counsil od spraw opieki zdrowotnej nad pracownikami sfery modowej. Od 2006 roku projektantka aktywnie uczestniczyła w głośnej debacie na temat tzw. „rozmiaru 0”, wywołanej śmiercią dwóch modelek, które cierpiały na zaburzenia związane z odżywianiem. Dyskusja szczególnie dotyczyła roli wysokiej mody w kreowaniu powszechnie akceptowanych kanonów piękna, jej wpływu na kulturę ludzkiego ciała oraz stopnia ważności pilnowania zdrowia młodych kobiet zarówno na wybiegu, jak i w życiu powszechnym. Do tej pory reprezentanci branży modowej aktywnie walczą z utrwalonym stereotypem, według którego by osiągnąć sukces w zawodzie musisz mieć idealne ciało, często próbując się głodzić.

Sztuka mody

Betty Jackson jednoznacznie nie ściga przerażających trendów. W swoich kreacjach pozostaje wierna ponadczasowej klasyce, skupia się na tworzeniu pięknych ubrań dla kobiet niezależnie od ich rozmiaru czy kształtu. Często podkreśla we własnych wypowiedziach, że warto ryzykować, próbować coś nowego, stawiać na jakość, nie na ilość, bawić się z trendami, ale nigdy nie dążyć ślepo za modą. Według Betty Jackson każdy z nas musi postrzegać modę jako kreatywny, zabawny, czasem nawet magiczny proces, w wyniku którego powstaje jedyna w swoim rodzaju stylizacja, wielkie dzieło sztuki, a garderoba zamienia się w ekspozycję rzemiosła lub wernisaż artystyczny. Bo bycie sobą nigdy nie wychodzi z mody!