Ludzki mózg działa podobnie jak inne mięśnie. Niepoddawany systematycznemu wysiłkowi staje się coraz słabszy, działa wolniej i mniej efektywnie. W wyniku czego widocznie zmniejszają się umiejętności poznawcze. Jednak mózg można ćwiczyć podobnie jak nasze ciało. Systematyczny trening mózgu poprawia pamięć, pobudza kreatywność i rozwija wyobraźnię. Sprawdź jakie są ćwiczenia, które wspomagają aktywność mózgu!

Ćwiczenia, które wspomogą aktywność mózgu

Dlaczego warto ćwiczyć mózg?

 Aktywność mózgu i efektywność jego pracy można polepszyć na wiele sposobów. Wybór idealnego z nich zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Bez względu na to, którą metodę treningu mózgu się wybierze korzyści z niej płynące będą naprawdę widoczne. Oto najważniejsze z nich:

  • Trening mózgu to nieszablonowy sposób na spędzenie wolnego czasu.
  • Poprawia pamięć.
  • Rozwija się kreatywność, potencjał i wyobraźnia.
  • Łatwiej jest się skoncentrować i skupić na wykonywanych czynnościach.
  • Poprawia się spostrzegawczość i inteligencja.
  • Ułatwia codzienne życie, szczególnie w późniejszym wieku, kiedy to pamięć słabnie z roku na rok.

Nabywaj nową wiedzę

Takie ćwiczenie jest wykorzystywane przez uczniów i studentów, szczególnie w trakcie roku szkolnego i akademickiego. Jednak nabywanie nowej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji to nie tylko domena młodych osób. Nawet jeśli masz już trochę więcej lat możesz nauczyć się czegoś nowego. Nauka języków obcych, kurs tańca – dlaczego nie? Taka aktywność mózgu przynosi wiele korzyści. Pobudza mózg, rozwija umiejętności, jest przy tym dobrą metodą na spotkanie nowych ludzi i nawiązanie znajomości.

Czytaj książki

Jednym z najbardziej znanych ćwiczeń stymulujących mózg jest czytanie książek. Ich największą zaletą jest fakt, że jest to zajęcie idealne dla wszystkich – bowiem książki dotyczą różnej tematyki, każdy więc może wybrać coś związanego z własnymi zainteresowaniami. Dzięki temu można poznać nowe słowa, pobudzić aktywność mózgu i nauczyć się wielu ciekawych rzeczy.

Zmień codzienne rytuały

Najgorsza dla naszego mózgu jest rutyna. Wykonywanie w kółko tych samych żmudnych czynności powoduje, że mózg jest znudzony i nie ma ochoty na wykazywanie się kreatywnością. Stwórz nowe połączenia między neuronami za pomocą zmiany codziennych rytuałów. Taka aktywność mózgu również jest ciekawym rozwiązaniem. Codziennie jeździsz do pracy tą samą drogą? Zmień trasę. Każdego dnia wykonywane przez Ciebie czynności powtarzają się? O ile to możliwe zmień ich kolejność i spraw swojemu mózgowi nieoczekiwaną niespodziankę.

Postaw na łamigłówki

Nie od dzisiaj wiadomo, że nic tak nie pobudza pracy mózgu jak wykonywanie różnego rodzaju kreatywnych zadań. Teraz dostęp do nich jest możliwy zarówno w tradycyjny, jak i nowoczesny sposób. Można rozwiązywać krzyżówki, sudoku czy też malować skomplikowane kolorowanki. Występuje również wiele mobilnych aplikacji i gier, które pozwalają ćwiczyć pamięć. Ponadto, warto spędzać wolny czas na wspólnym, rodzinnym graniu w gry planszowe. To rozrywka nie tylko dla dzieci. Teraz dostępnych jest wiele tego rodzaju gier przeznaczonych specjalnie dla dorosłych. A jeśli masz więcej czasu – możesz zacząć układać puzzle składające się z dużej ilości elementów.

Autor: Karolina Mondel