Badania nad wpływem pogody na ludzi – ich zachowaniem i odczuciami, prowadzone były już niejednokrotnie. Wydaje się bowiem, że gdy za oknem świeci piękne słońce jakoś łatwiej jest się nam uśmiechnąć. Natomiast w deszczowe i pochmurne dni jesteśmy skłonni do nostalgicznych zachowań. Szczególnie ostatnimi czasy wiele osób całą winą za swoje złe samopoczucie obarcza niesprzyjające warunki pogodowe. Jednak czy to rzeczywiście tak działa? Czy pogoda naprawdę ma aż tak duży wpływ na nasze życie oraz samopoczucie psychiczne i fizyczne. Sprawdź, czy Ty również jesteś meteopatą!  

Czy jesteś meteopatą?

Czym jest meteopatia? 

Tak naprawdę nie istnieją żadne naukowe dowody, które potwierdzają, że pogoda ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. Jednak z drugiej strony praktyka pokazuje, że nagłe zmiany pogody odgrywają niebagatelną rolę w naszym życiu. Niektórzy odczuwają je słabiej, inni nieco silniej. Chyba każdy przynajmniej raz zauważył na swoim własnym przykładzie, że w ciepłe i słoneczne dni ma więcej energii do działania, a przez cały dzień towarzyszy mu dobry humor. Nieco inaczej może wyglądać to w zimne, wietrzne i deszczowe dni. Szczególnie jesienią ludzie coraz częściej zapadają na depresję, nadmiernie się stresują, są bardziej wyczuleni, a ich nastrój jest pogorszony. Nieco gorsze samopoczucie można zauważyć również podczas wietrznych dni oraz w czasie konkretnych faz księżyca. Dobrym określeniem dla takiego zachowania jest meteopatia, czyli skłonność do nadmiernego utożsamiania się z warunkami atmosferycznymi i zbyt intensywnego reagowania na zmiany pogody. 

Jakie są sposoby na meteopatię?

Meteopatia nie jest uznawana za chorobę, jednak jest to przypadłość, która dotknąć może na dobrą sprawę każdego z nas. Szczególnie narażone są jednak osoby starsze, schorowane oraz kobiety. Jednocześnie należy pamiętać, że meteopatii nie da się wyleczyć. Można jedynie złagodzić jej skutki. Jakie działania można więc podjąć, aby nie poddawać się zmianom pogodowym? Oto niektóre z pomysłów:

  • nie daj się zawładnąć lenistwu,
  • pamiętaj o aktywności fizycznej,
  • wyjdź na świeże powietrze,
  • znajdź czas na odpoczynek i regenerację,
  • zadbaj o odpowiednią ilość snu,
  • odpowiednio się odżywiaj,
  • wzbogać dietę o większą ilość owoców i warzyw,
  • skorzystaj z działania ziołowych preparatów dostępnych w aptece.

Jednak pogoda potrafi wpłynąć nie tylko na nasz nastrój i zdrowie psychiczne. Ma ona niebagatelne znaczenie także dla zdrowia fizycznego oraz odczuwalnych bólów i dolegliwości. Można zauważyć to chociażby w dni, kiedy ciśnienie atmosferyczne jest wyjątkowo niskie albo po prostu ulega nagłym wahaniom. Tego rodzaju zmiany natychmiast odczuwalne są przez meteopatów mających problemy z sercem. O wiele częściej można wtedy usłyszeć dźwięk przejeżdżającej karetki, a poczekalnie u lekarzy pełne są osób skarżących się chociażby na kłopoty z oddychaniem.

Autor: Karolina Mondel