W dzisiejszych czasach każdy z nas na wiele sposobów może dbać o swój rozwój osobisty. Do wyboru mamy różnego rodzaju szkolenia i warsztaty. W wirtualnej przestrzeni pojawia się wiele treści o tej tematyce, a półki księgarni uginają się pod ciężarem poradników podpowiadających jak zmienić swoje życie. Coraz częściej słyszy się również o coachingu. Wiele osób podchodzi do niego z dystansem, twierdząc, że jest to jedynie puste teoretyzowanie. Z drugiej strony pojawiają się jednak głosy świadczące o tym, że pomoc coacha przyniosła niektórym całą moc korzyści. Sprawdź komu przydaje się coaching oraz kiedy warto z niego skorzystać!  

Czy potrzebny jest Ci coaching?

Czym jest coaching? 

Coaching to swego rodzaju szkolenie, na które składają się procesy psychologiczne prowadzące do rozwoju danej jednostki lub grupy osób. Sprawdza się on w wielu branżach i aspektach ludzkiego życia. Cechuje go kilka właściwości, które wyróżniają go chociażby od psychoterapii. Przede wszystkim, całym tego rodzaju procesem kieruje wyspecjalizowany coach. Jego zadaniem jest jak najpełniejsze zrozumienie potrzeb klienta i udzielanie pomocy w działaniach, które mają pomóc mu osiągnąć zamierzony cel. Coach jest jedynie przewodnikiem konkretnej osoby, pomaga określić jej potencjał, przygotować plan działań i wspierać klienta w samodzielnym wdrażaniu zmian w jego życie. Aby coaching miał sens musi wypływać z dobrowolnej decyzji danej jednostki oraz z jej osobistej chęci zmiany. 

Komu potrzebny jest coach?

Coaching ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Jedne osoby twierdzą, że może przynieść on realne korzyści. Natomiast inna grupa opowiada się za tym, że jest to oszustwo i zwykłe naciąganie ludzi. Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie można znaleźć jedynie w wyniku samodzielnego skorzystania z pomocy coacha i przekonania się na własnej skórze, czy przynosi to oczekiwane efekty. Kiedy więc zdecydować się na profesjonalny coaching? Oto najbardziej charakterystyczne sytuacje:

  • chcesz podnieść efektywność i wyniki swojej pracy,
  • masz problem ze zdefiniowaniem celów, do których dążysz,
  • nie wiesz, jak skutecznie zmotywować się do działania,
  • potrzebujesz pomocy w skoncentrowaniu się na realizowanych projektach,
  • trudność sprawia ci wyselekcjonowanie działań, które musisz podjąć,
  • zależy ci na pełniejszym wykorzystywaniu swojego potencjału,
  • chcesz bardziej uwierzyć w siebie i swoje możliwości,
  • szukasz bodźca do działania,
  • potrzebujesz lepiej pokierować swoim życiem,
  • brak ci determinacji,
  • pragniesz zadbać o swój samorozwój,
  • chcesz zacząć świadomie kierować swoją karierą, życiem, relacjami z ludźmi itp.

Kiedy zdecydować się na coaching?

Wymienione powyżej sytuacje, które mogą skłonić do zainteresowania się coachingiem są jedynie przykładami. Jednak idealnie pokazują jak szeroka jest sfera, której dotyczyć może to zjawisko. Tak naprawdę sprawdzi się on w wielu aspektach życia każdego z nas. Wyróżnia się bowiem coaching: kariery, zawodowy, osobisty oraz rodzinny. Swoje miejsce znajduje nawet w sporcie, biznesie, zdrowiu czy zakresie związanym z duchowością. Odnajdując w nim odpowiedzi na nurtujące dotąd pytania można przekonać się o jego skuteczności.