Wielu młodych ludzi stawia sobie dziś za cel pracę w dużej i rozpoznawalnej korporacji. Związane jest to z tym, że zatrudnienie w tzw. korpo, wiąże się z poczuciem prestiżu i stabilności, służbowym telefonem oraz autem. Czy rzeczywiście jest tak kolorowo i czy warto pracować w korporacji?

Czy warto pracować w korporacji?

Międzynarodowy zespół

Współpraca z pracownikami z różnych państw pozwala poszerzyć horyzonty. Dzięki temu możemy poznać zwyczaje i kulturę innych krajów oraz skutecznie rozwinąć język obcy. W międzynarodowej grupie jednak często dochodzi do nieporozumień z racji innego sposobu zarządzania i różnego spojrzenia na pracę zespołową.

Wyjazdy integracyjne

Należy też pamiętać, że z pracą w korporacji wiążą się wspólne wyjazdy rekreacyjno-szkoleniowe. Jest to dość dobra odskocznia od pracy oraz najczęściej nagroda za uzyskane wyniki sprzedażowe czy osiągnięcie założonego celu. W ten sposób pracodawca daje grupie możliwość na lepsze poznanie i zacieśnienie więzi. Ma to poprawić ich wydajność i zmotywować do dalszego działania.

Przyjazne miejsce pracy

Wiele osób chce pracować w korporacji ze względu na dogodne stanowisko pracy. Faktycznie, w korporacjach ciężko narzekać na standard biurka, oświetlenia, parkingu, sprzętu, toalet, stołówki itd. Zazwyczaj nasza przestrzeń nie powinna budzić większych zastrzeżeń. Ponadto często zostaniemy również wyposażeni w służbowy telefon, komputer lub po trochę dłuższym stażu pracy nawet w służbowe auto.

Stabilna płaca i benefity

W korporacji pracownicy z reguły nie martwią się o swoje wypłaty. Firmy korporacyjne są z reguły tak duże, rozpoznawalne i stabilne, że nawet nie mogłyby sobie pozwolić na to, by nie wypłacić pracownikowi wynagrodzenia. Dodatkowo korporacje mają bardzo często podpisane różne programy benefitowe. To oznacza, że możemy korzystać z kart Multisport, to pozwoli nam uczestniczyć za niewielką opłatą w wielu rodzajach aktywnej rozrywki od basenu przez siłownię i jazdę konną po kursy tańca. Benefit może również oznaczać dodatkową pensję, ale tylko do przeznaczenia w wybranych sieciach sklepów.

Dress Code

Powszechną praktyką wśród wielu korporacji jest zmiękczanie sztywnego business wear na business w smart. Natomiast w wielu miejscach w piątki jest jeszcze luźniej i można pojawić się w pracy w wersji casual. Dla osoby, która chce pracować w korporacji, powinno być to wygodne, gdyż wówczas w swoim ubiorze może sobie pozwolić na większą swobodę. Kobiety mogą dobrać do spódnicy kardigan, a panowie do marynarki jeansy. Tak samo sprawa wygląda, jeżeli chodzi o kolory – można sobie pozwolić na coś weselszego niż biel, czerń, granat i grafit. Dzięki zachowaniu odpowiedniego dress code, możemy poczuć się, jak profesjonaliści, a elegancja i wygoda zawsze dodają pewności siebie.

Ciężkie możliwości awansu

W dużych firmach w odróżnieniu od małych statystycznie ciężej jest awansować. Pożądane przez wielu stanowiska dyrektorów, managerów są zejęte przez konkretne osoby na wiele lat. Jeżeli jednak szykuje się rotacja na tym stanowisku, to już dawno ustalono tajemniczy krąg pracowników, którzy są prawdopodobnymi potentatami. To sprawia, że zwykły pracownik ma niewielkie szanse na objęcie najlepszych stanowisk.

Wyścig szczurów

Pogoń za sukcesem materialnym i zawodowym bardzo często kojarzona jest ze środowiskiem korporacyjnym, zwłaszcza u młodych pracowników. Robią tak, aby zostać zauważonym na tle ogromnej liczby pracowników. Dlatego podejmują się wielu nadgodzin, które czasami jednak nie są im odpowiednio wypłacane. W historii świata to właśnie teraz jest okres, kiedy człowiek poświęca największą liczbę godzin na pracę zarobkową. Dla wyścigu szczurów charakterystyczny jest wysoki poziom stresu w pracy i przedkładania jej ponad takie wartości jak rodzina, przyjaciele, czy pasja. Głównie z tego względu praca w korporacji wielu osobom kojarzy się źle.

Autor: Sandra Skorupa