Poliamoria nazywana miłością mnogą czy wielomiłością jest często kojarzona z otwartym związkiem oraz tzw. „trójkątem”. Większość osób, które słyszy o tym rodzaju relacji twierdzą, że seks jest głównym budulcem związku. Natomiast poliamoryści przekonują, że ich dość nietypowa miłość nie opiera się wyłącznie na seksie. Czym dokładnie jest poliamoria i jak wygląda życie w związku poliamorycznym?

Czym jest poliamoria i kim są poliamoryści?

Czym jest poliamoria?

Poliamoria to termin, który pochodzi z języka greckiego: „poli” (wiele) oraz z języka łacińskiego: „amoria” (miłość). Określa się nim związek z więcej niż jedną osobą. Wszyscy partnerzy wiedzą o sobie, więc nie ma mowy o zdradzie. Osoby zgadzające się na życie w takim związku twierdzą, że wyzwalają się od presji. Według nich życie w monogamii zostało ludziom narzucone i każdy sam powinien zadecydować z kim chce tworzyć rodzinę. Potrzeba tworzenia związków poliamorycznych nie ma skomplikowanej historii, po prostu miłość nie wybiera i można darzyć uczuciem więcej niż jedną osobę, co potwierdzają nawet psychologowie.

Skąd pochodzi poliamoria?

Okazuje się, że związek poliamoryczny nie jest nowym zjawiskiem. Wywodzi się z kultury dawnych plemion, w których tworzenie takich relacji było na porządku dziennym. Praktycznie w każdej z kultur pojawiała się poliamoria. Dziś uważa się, że zdrada osoby w związku monogamicznym może być dowodem na jej poligamiczną naturę. Obecnie poliamoria budzi niesmak u większości ludzi żyjących w monogamii, a to zapewne wiąże się z lękiem przed tym , co nieznane.

Jak wygląda życie w związku poligamicznym?

Każdy związek miłosny ma swoje reguły. Zasady panujące w poliamorii nieco różnią się od związków monogamicznych, ale również opierają się na wzajemnym szacunku oraz szczerości. W relacji poliamorycznej wpuszczenie trzeciej osoby do związku odbywa się za zgodą wszystkich partnerów, w taki sposób, aby każdy z nich miał równą możliwość realizacji swojej potrzeby bliskości i nie czuł się wykluczony.
Życie w związku poligamicznym na dłuższy okres może się okazać męczące, pełne wyrzeczeń i nieustannego ustępowania. Nawet zwyczajna przejażdżka samochodem może być problemem, gdy dwie osoby siedzą z przodu, trzecia musi usiąść na tylnym siedzeniu, co czasem może sprawiać wrażenie, że jedna osoba została wykluczona ze związku.
Warto wspomnieć, że poliamorię świetnie obrazuje serial You Me Her dostępny na platformie Netflix. Fabuła skupia się na przedstawieniu relacji poliamorycznej pomiędzy trzema osobami – małżeństwem i młodą kobietą. Bohaterowie odkrywają, że życie w monogamii zostało narzucone przez społeczeństwo, dlatego poliamoria wywołuje bardzo dużo problemów w ich codzienności. Takie produkcje utwierdzają nas w przekonaniu, że poliamoryczność jest powszechna i jak najbardziej normalna. Poniżej znajduje się zwiastun serialu:

Czy związki poliamoryczne są trwałe?

Niektórzy psychologowie twierdzą, że na trwałość związku wpływa wiek osób, decydujących się na życie w poliamorii. Większe szanse na przetrwanie mają te, które rozpoczynają się po 30. roku życia partnerów. Wiąże się to z dojrzałością i stabilnością emocjonalną, dlatego ilość osób w związku nie ma wpływu na jego trwałość. Wszystko zależy od tego, czy zakochani są gotowi na trwałą relację.

Autor: Karolina Herba