Przytłaczająca ilość flakonów z perfumami na sklepowych półkach, często prowadzi nas do dylematu: jakie wybrać? Przy tak ogromnym wyborze, zakup może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Pisaliśmy już o tym, jak wybrać idealne perfumy. Skupmy się teraz na podstawowych pojęciach oraz wskazówkach, które warto znać. Pozwoli to uniknąć złego zakupu perfum. Na co więc zwrócić uwagę i jak dokonać dobrego zakupu?

Czym się kierować przy zakupie perfum?

Piramida zapachu

Zarówno damskie, jak i męskie perfumy ,,zbudowane” są z piramidy zapachu.  Jej kompozycja składa się z  trzech podstawowych części. Warto zapoznać się z nutami zapachowymi, ponieważ może się okazać, że po pewnym czasie, zapach nam się po prostu nie podoba i nie pachnie tak, jak na początku.

Nuta głowy

Nutę głowy tworzy najsilniejszy zapach. Jest wyczuwalna w pierwszym momencie po rozpyleniu zapachu. Znika on po około 15-30 minutach. Nuta głowa to pewnego rodzaju wizytówka perfum, która ma nas skłonić do ich zakupu. Klasycznie składa się z cytrusów lub ziół.

Nuta serca

Inaczej zwana nutą środkową. Odczuwalna jest po upłynięciu około 15 minut. To właśnie serce nadaje charakteru perfumom. Utrzymuje się na skórze nawet na kilka godzin. Zależy to od jakości perfum. Popularnymi składnikami są: kwiaty, owoce, zioła, przyprawy.

Nuta bazy

W jej skład wchodzą najczęściej zapachy: drzewa, balsamu. Nuta bazy stanowi podstawę perfum. Jest pozornie niewyczuwalna przy pierwszym kontakcie. Wpływa, jednak na charakter oraz wyczuwalność nuty zapachowej. Po kilku godzinach na skórze, to właśnie ona staje się ona najważniejsza.

Oznaczenia perfum

Przyjrzyj się butelce perfum, a znajdziesz na niej oznaczenia np.: EDC, EDT, EDP, Parfum. Co oznaczają? Mówią o tym czy mamy do czynienia z  np. perfumami czy wodą toaletową. Informują również o ilości użytych olejków eterycznych oraz o ich stopniu rozcieńczenia. Od tego zależy trwałość produktu.

Parfum (Perfumy)

Jeśli szukasz trwałego zapachu, który zostanie najdłużej na twojej skórze (6 godzin),  to perfumy będą dobrym wyborem. W perfumach znajduje się najwięcej esencji, bo aż 15-30 %. Jednak są najdroższe na rynku.

EDP (Eau de Parfum)

Woda perfumowana jest nieco słabsza od czystych perfum, ponieważ zawiera  8- 15 % samej esencji. Jednak mniej kosztuje i utrzymuje się  krócej- do 5 godzin.

EDT  (Eau de Toilette)

Woda toaletowa jest znacznie łagodniejsza od wody perfumowanej. Stężenie olejków eterycznych wynosi 5-10 %. Dzięki temu lekka woda toaletowa sprawdzi się w  lato.

EDC (Eau de Cologne)

Popularna wśród męskich zapachów woda kolońska, jest najniżej w hierarchii trwałości zapachu. Zawiera jedynie 3- 5 % olejków. Swoją nazwę zawdzięcza miastu – Kolonia, gdzie znajdowała się pierwsza fabryka wody kolońskiej. Obecnie na rynku znajdziemy zarówno męskie, jak i damskie wersje wody kolońskiej.

Jak odróżnić oryginalne perfumy od podróbki?

Wybraliśmy już swój zapach i chcemy dokonać zakupu. Niestety musimy pamiętać, że na rynku obok pięknych i drogich perfum, możemy spotkać się z ich przerobioną wersją. Na co zwrócić uwagę, żeby nie paść ofiarą oszustwa?

Cena

Jeżeli chcemy kupić oryginalne perfumy, musimy wydać na nie niemałą kwotę. Ceny tych markowych są znacznie wyższe od podrobionych. Oczywiście sklepy sieciowe, proponują nam przeceny, nawet o połowę. Mogą sobie na to pozwolić, ponieważ początkowo narzucają swoją marżę. Szczególnie musimy uważać na oszustwa, gdy kupujemy na aukcjach internetowych u nieznajomych sprzedawców. Jeśli flakon perfum będzie kosztować zaledwie ułamek z typowej ceny, to znak że jest coś nie tak.

Numer seryjny

Znajduje się na spodzie flakonu. W internecie możesz bez problemu znaleźć specjalną wyszukiwarkę bądź kalkulator, w których wpiszesz dany numer perfum, w celu ich zweryfikowania.

Opakowanie

Producenci perfum przywiązują dużą wagę do detali. Dlatego też, oryginalne perfumy posiadają karton, który jest estetyczny i dobrze sklejony z widocznym nadrukiem. Podróbka często jest niedbale zapakowana. Natomiast jeśli chodzi o samą butelkę, to ciężko ją podrobić. Chodzi bowiem o jej kształt. Wiele znanych marek posiada indywidualne i wyszukane flakony.

Zapach

Podrobione perfumy na początku będą przypominać te oryginalne.  Z czasem, zapach będzie się uwalniał. Wtedy najłatwiej jest zweryfikować dane perfumy (najczęściej nuta serca jest inna niż oryginału). Te podrobione są także mniej trwałe i szybko się ulatniają.

Różnica pomiędzy perfumami, a testerem

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że testery są trwalsze od perfum. Nic bardziej mylnego. Ich jedynym zadaniem jest przybliżenie klientom zapachu i ewentualnie zachęcić do jego kupna. Nie mogą być one ,,lepszej” jakości, ponieważ oznaczałoby to wprowadzenie nas w błąd.

Oto kilka cech, którymi testery różnią się od perfum:

  • inne opakowanie od oryginalnych perfum (neutralne – szare bądź brązowe pudełko z napisem ,,tester”, ,,only for demonstration”);
  • brak korka przy butelce;
  • większa pojemność (najczęściej jest to 100 ml);
  • testery można kupić jedynie przez internet, nigdy w sklepie stacjonarnym.

Autor: Klaudia Bogdan