Miękka i gładka skóra to marzenie każdej kobiety. Najlepiej bez żadnych podrażnień i uczucia pieczenia. Szczególnie latem chcemy, aby nasze nogi prezentowały się dobrze. Na dzisiejszym rynku znajdziemy mnóstwo produktów i sposobów na usunięcie zbędnego owłosienia. Jakie metody są dostępne? Co będzie najlepszą opcją? Jak uniknąć ,,truskawkowych” nóg? Zdecyduj!

Depilacja - sposób na gładką skórę!

Przed depilacją

Nieważne, czy zabieg ten wykonujemy w domu, czy w salonie kosmetycznym, warto pamiętać o przygotowaniu skóry przed depilacją. Dlaczego? Podczas usuwania włosów, skóra może ulec nieprzyjemnemu podrażnieniu. Jeśli planujemy więc zabieg depilacji, to najlepiej zrezygnować z opalania skóry (solarium, plaża). Powinniśmy także oczyścić ją ze wszelkich zanieczyszczeń np. wykonać peeling. Dzięki temu usuniemy zrogowaciałą warstwę skórną i unikniemy wrastania włosków lub tzw. ,,truskawkowych” nóg. Dodatkowo, ciepła kąpiel zmiękczy naszą skórę, co zapewnia łatwiejszą depilację i lepszy efekt po zabiegu. Wyjątkiem jest depilacja laserem, do której musimy się szczególnie przygotować.

Metody depilacji

Maszynka

Najbardziej popularna metoda usuwania owłosienia. Jest niedroga, prosta i szybka do zrobienia w domu. Do depilacji maszynką, wystarczy dobrej jakości żel, krem czy pianka do golenia i oczywiście maszynka. Może być jednorazowa lub wielokrotnego użytku.

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie tego rodzaju depilacji:

  • używanie starej maszynki,
  • golenie nóg na ,,sucho” (bez pianki, żelu, kremu),
  • zbyt częste golenie (rób to nie częściej niż 3 razy w tygodniu).

Wosk

Wosk, używany do zabiegu depilacji, powstaje na bazie wosku pszczelego. Ta metoda może być wykonywana w domu lub gabinecie kosmetycznym. Jaka jest między nimi różnica? Podczas depilacji w gabinecie kosmetycznym, kosmetyczka używa rozgrzanego wosku do ok. 37 stopni, a następnie nakłada go za pomocą patyczka na dany obszar skóry i przykrywa bawełnianym materiałem lub specjalnym papierem. Kiedy wosk zastygnie, szybko odrywa plaster wyrywając włoski wraz z cebulkami. Natomiast jeśli chcesz wykonać taką depilację w domu, to przydatne będą np. gotowe plastry z woskiem, które kupisz w każdej drogerii. Pamiętaj, aby plaster zrywać energicznie i w przeciwnym kierunku do wzrostu włosów.

Pasta cukrowa

Ten sposób depilacji jest znany od bardzo dawna, bo już od starożytności. Wieki temu mikstura do depilacji, składała się wyłącznie z roztopionego cukru (karmelu). Obecnie na nowo zdobywa coraz większe grono zwolenniczek. Jest mniej bolesną i skuteczniejszą alternatywą depilacji woskiem. Dzisiaj pasta cukrowa prócz cukru zawiera także sok z cytryny i zioła o działaniu łagodzącym. Przykleja się tylko do włosków, dzięki temu nie podrażnia samej skóry. Metoda depilacji pastą cukrową jest polecana osobom ze skórą naczynkową i alergikom. Plusem jest na pewno trwały efekt (ok. 3 tygodni) i możliwość zrobienia jej w domowym zaciszu. Jednak sprawdza się bardziej na mniejszych fragmentach ciała (bikini czy wąsik). Depilacja nóg czy rąk zajmuje dużo czasu i wiąże się często z bólem.

Rodzaje depilacji pastą cukrową:

  • Na ciepło: naczynie z pastą umieszczamy w gorącej wodzie. Rozpuszczoną pastę nakładamy drewnianą lub plastikową szpatułką na wybrane fragmenty ciała. Następnie przyklejamy kawałek materiału, dociskamy i zrywamy energicznie;
  • Na zimno: odrywamy trochę pasty z folii lub nabieramy odrobinę z pojemnika. Zgniatamy w dłoniach aż pasta zacznie się kleić. Następnie rozciągamy ją na skórze do ok. 4 cm. warstwy. Następnie odrywamy pociągając energicznie.

Depilacja laserowa – trwała metoda usuwania owłosienia

Depilacja przy użyciu lasera usuwa zbędne owłosienie nawet na stałe. Cena zabiegu zależy od powierzchni ciała, którą chcemy poddać zabiegowi. Jest to koszt od 100 zł wzwyż. Wiązka lasera, która wnika głęboko w skórę, niszczy cebulkę włosa wraz z jej korzeniami. Jest to bezpieczna i bezbolesna metoda depilacji. Zalecana jest osobom, które mają problem z wrastającymi włoskami i z tworzeniem się stanów zapalnych. Depilację laserową stosuje się na wszystkie części ciała, jednak nie te znajdujące się w okolicach oczu.

Głównymi przeciwwskazaniami do depilacji laserowej są:

  • ciąża,
  • nowotwór,
  • opalona skóra (również opalenizna od samoopalacza, bronzera),
  • infekcje wirusowe, grzybicze (w miejscu, które chcemy wydepilować).

Przygotowanie przed depilacją laserową

Przed wykonaniem depilacji laserowej, trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

  • brak jakiejkolwiek depilacji (na miesiąc przed zabiegiem),
  • rezygnacja z opalania oraz samoopalacza (ok. 2 tygodnie przed),
  • należy odstawić leki światłouczulające, beta karoten oraz herbatki ziołowe (rumianek, dziurawiec, nagietek, skrzyp polny).

Dzięki temu zyskamy pewność, że zabieg będzie skuteczny i nam nie zaszkodzi.

Pielęgnacja skóry po depilacji laserowej

Bezpośrednio po zabiegu, jak i kilka dni po musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Po wykonaniu depilacji laserowej mogą nastąpić podrażnienia czy obrzęk. Musimy obserwować te obszary i stosować się do kilku wskazówek:

  • stosowanie kojących, łagodzących kosmetyków (pierwszy dzień po),
  • unikanie gorących kąpieli, sauny oraz opalania (może to wzmocnić podrażnienie, obrzęk)
  • nie używanie preparatów, kosmetyków z alkoholem,
  • rezygnacja ze złuszczania naskórka (peeling domowy czy w salonie).

Autor: Klaudia Bogdan

Więcej na temat urządzeń do depilacji laserowej przeczytacie:

Porównanie urządzeń do depilacji laserowej