W czasie okresu wiele kobiet zmaga się z nieprzyjemnymi dolegliwościami: wahania nastroju, skurcze czy mdłości. Wpływają na to różne czynniki, a jednym z nich jest dieta. Niektóre z produktów, dobrze wpływają na przebieg okresu menstruacyjnego. Zatem zanim sięgniesz do lodówki, dowiedz się co możesz zjeść lub wypić, aby pomóc organizmowi radzić sobie w ,,te” dni.

Dieta w czasie okresu - co jeść w "te" dni?

Co jeść w czasie okresu?

Owoce

Owoce, które zawierają w sobie dużo wody (arbuz, figi, śliwki) doskonale poradzą sobie z  nawodnieniem naszego organizmu. Mogą zastąpić słodycze. Dzięki czemu unikniesz szybkiego wzrostu glukozy, a następnie jej gwałtownego spadku we krwi. Jeżeli cierpisz na zaparcia związane z miesiączką, jedz banany, które zawierają duże ilości błonnika.

Jogurt

Jogurty są źródłem magnezu i wapnia, które działają rozkurczająco na mięśnie. W swoim składzie mają również żywe kultury bakterii, które wspomogą proces trawienia i zapobiegają infekcjom w pochwie.

Ciemna czekolada

Badania wykazują, że ciemna czekolada  zmniejsza dolegliwości w trakcie miesiączki. Wszystko przez zawartość magnezu, który działa pozytywnie na skurczone mięśnie. Ponadto ten wartościowy składnik poprawia nastrój i wpływa na produkcję serotoniny czyli hormonu szczęścia. Jednak pamiętaj, żeby wybierać tylko czekoladę gorzką o dużej zawartości kakao. Unikaj czekolad mlecznych czy ciasteczek.

Ryby

Spożywanie ryb (na przykład łososia), pomoże dostarczyć organizmowi potrzebne kwasy tłuszczowe – Omega 3. Sprzyjają one niwelowaniu dyskomfortu i skurczów menstruacyjnych. Pomagają także w poprawie nastroju. Jeśli nie lubisz ryb, jedz orzechy włoskie lub awokado.

Jajka

Żółtko jajka bogate w wiele witamin oraz żelazo. Dużo kobiet cierpi na jego niski poziom w trakcie menstruacji, dlatego warto spożywać je w różnej postaci. Osoby, które mają wrażliwy żołądek, powinny pamiętać, że jajka ugotowane na twardo mogą powodować nadmierne wzdęcia lub zgagę.

Zielone warzywa

Jarmuż, szpinak czy brokuły to obowiązkowa pozycja w menu podczas miesiączki, ponieważ zawierają mnóstwo żelaza. Spożywanie tych warzyw, uchroni cię  przed jego spadkiem, gdy tracisz dużo krwi.  Dodatkowo błonnik pomoże na nieregularne wypróżnienia.

A co pić w trakcie miesiączki?

Woda

Picie dużej ilości wody (dwa litry dziennie) jest ważne w każdej diecie, a szczególnie podczas okresu. Dlaczego? Odpowiednie nawodnienie poprawia krążenie krwi, a to sprzyja pozbyciu się bólu głowy. Dodatkowo, utrzymasz prawidłową ilość wody w organizmie i zapobiegniesz jej gromadzeniu się.

Rumianek

Herbata rumiankowa ma wiele właściwości. Jest naturalnym lekiem o działaniu kojącym na nerwy. Pozwala się zrelaksować i spokojnie zasnąć. Rumianek działa również rozluźniająco na macicę – pozbędziesz się skurczów miesiączkowych.

Mięta

Picie miętowego naparu jest niezwykle pomocne. Wspomaga proces trawienia, a to ważne, ponieważ często podczas okresu, występują takie objawy, jak: nudności, zaparcia czy biegunka.

Autor: Klaudia Bogdan