Rok 2019 był czasem akceptacji swojego ciała! Coraz więcej kobiet zaczęło umieszczać w mediach społecznościowych zdjęcia bez żadnych poprawek. Mnóstwo gwiazd pokazało swoje niedoskonałości takie, jak cellulit, rozstępy, czy nadmiar tłuszczyku i było z nich dumnych. Jednak w roku 2019 obecne były też restrykcyjne diety, a niektóre z nich, zdaniem dietetyków, powinny pozostać w przeszłości.

diety

Snake diet, czyli dieta węża

Ten sposób odżywiania cieszył się ogromną popularnością w 2019 roku! Dieta węża nawiązuje do sposobu odżywiania się węża! Te gady raz na jakiś czas pochłaniają duży posiłek, po którym następuje długi post. Podobnie wygląda dieta odchudzająca u ludzi, którzy najpierw jedzą sycące, obfite danie, a potem poszczą najdłużej jak to możliwe, nawet do kilku dni. Jednak specjaliści przestrzegają, że to nie jest dobry sposób na odchudzanie i może powodować wiele problemów zdrowotnych. W końcu ludzie nie są wężami i nie powinni naśladować ich nawyków. Nasz organizm codziennie potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, a zapasy tłuszczu ich nie zaspokoją.

Dieta ketogeniczna

Dieta keto zdobywa coraz więcej zwolenników, a w roku 2019 stała się prawdziwym hitem. Jednak czy na pewno jest ona dobrym pomysłem? Niestety sposób odżywiania, opierający się na wysokiej zawartości tłuszczu i niewielkiej ilości węglowodanów, może mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie. W końcu węglowodany to również warzywa skrobiowe i produkty pełnoziarniste, a ich ograniczenie nie jest korzystne dla organizmu. Usuwanie całej grupy zdrowych składników nie wpływa korzystnie na nasze funkcjonowanie ani pracę mózgu. Dlatego dietę ketogeniczną najlepiej zostawić w 2019 roku i stawiać na jeść różnorodne, pełnowartościowe potrawy.

Dieta bez węglowodanów

Jest ona jeszcze bardziej restrykcyjna niż keto, ponieważ zaleca całkowite wyeliminowanie węglowodanów z naszej diety. Do jej popularności w 2019 roku przyczynili się Jennifer Lopez oraz jej narzeczony Alex Rodrigez. Wzbudziło to przerażenie wielu dietetyków z całego świata, ponieważ węglowodany rozkładają się na glukozę, która jest głównym źródłem paliwa dla naszego organizmu. Jeżeli z nich zrezygnujemy, to nasze mięśnie i mózg mogą przestać prawidłowo funkcjonować. Zamiast całkiem rezygnować z węglowodanów, należy dobrze rozróżniać dobre od złych. Po owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste można sięgać bez strachu, a unikać np. białego pieczywa oraz słodkich płatków zbożowych.

Dieta bezglutenowa (jeśli nie ma medycznych podstaw)

W pewnych przypadkach dieta bezglutenowa jest uzasadniona, np. przy celiaki lub nietolerancji glutenu. Jednak w pewnym momencie pojawił się pewien trend na niejedzenie glutenu, a w 2019 roku stał się jeszcze popularniejszy. Niektórzy usuwają go ze swojej diety ze względu na modę, inni sami stwierdzają, że im szkodzi. To sprawiło, że coraz więcej specjalistów zaczęło zabierać głos w tej sprawie i przekonywać, że gluten nie jest szkodliwy. Jeżeli chcemy go wyeliminować z diety, to musimy usunąć wiele potrzebnych składników odżywczych. Dlatego nie powinno się go usuwać ze swojego jadłospisu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.