Odchudzanie to bardzo trudne zadanie i bardzo rzadko udaje nam się osiągnąć wymarzone rezultaty. W większości przypadków po skończonej diecie następuje przyrost masy ciała, często większy niż ciężar poprzedzający dietę, czyli dobrze wszystkim znany „efekt jojo”. Warto więc sobie uświadomić, że samo używanie terminu odchudzanie, może skazywać nas na porażkę.

Dlaczego odchudzanie nie zawsze przynosi rezultaty?

Dlaczego tak się dzieje?

W trakcie diety pragnienie utraty wagi może być bardzo silne do tego stopnia, że zastąpi pragnienie jedzenia. W momencie, gdy udaje nam się ograniczyć spożywane posiłki, zyskujemy przeświadczenie, że możemy kontrolować wolę chęć objadania się. Jednak to nie do końca prawda! Faktycznie udaje nam się przez pewien czas kontrolować liczbę spożywanych kalorii, ale wtedy nasz metabolizm zwalnia. Warto też pamiętać, że drastyczne ograniczenie posiłków w pewnym momencie doprowadzi do sytuacji, w której zaczniemy jeść coraz więcej i niekoniecznie tylko po to, aby zaspokoić głód, ale z powodu różnych emocji.

Często przeceniamy siłę woli

W trakcie diety jesteśmy przekonani, że uda nam się utrzymać silną wolę przez cały czas. Niestety rzadko się tak dzieje. Dieta ma charakter represyjny, a w pewnym momencie panowanie nad swoimi zachciankami staje się nudne. W pewnym momencie dochodzimy do wniosku, że zasługujemy na nagrody w postaci różnych smakołyków. To z kolei może sprawić, że coraz mniej panujemy nad chęcią podjadania i sięgamy po produkty, których powinniśmy unikać. Dlatego taka nagroda za pilnowanie diety to błąd, bo może prowadzić do szybkiego jej przerwania.

Ważne jest nasze podejście

Sukces w trakcie diety będzie bardziej możliwy, jeśli odpowiednio do niej podejdziemy. Musimy pamiętać o optymizmie i cierpliwości. Wiele osób ma rozległą wiedzę na temat żywienia i wiedzą dokładnie, czego powinny unikać. Jednak często brakuje im odpowiedniej motywacji i szybko pojawia się zniechęcenie. Dlatego warto opracować odpowiedni plan, w którym ustalimy nie tylko, ile planujemy schudnąć, ale też cele zdrowotne, które dzięki temu osiągniemy. Dzięki temu uzyskamy dodatkową motywację i nie będziemy myśleć jedynie myśleć o ograniczeniu jedzenia, ale zobaczymy też inne korzyści.