Dzisiaj mamy piątek trzynastego! Ten dzień powszechnie uważany jest za bardzo pechowy – bywa też nazywany dniem skrajnych nieszczęść oraz ogromnych zmartwień. Niektórych uszczęśliwi więc fakt, że w tym roku już nie musimy się obawiać piątku trzynastego. Skąd jednak wziął się ten przesąd?

piątek trzynastego

Piątek trzynastego – przesądy związane z tradycją chrześcijańską

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: dlaczego piątek trzynastego uważamy za pechowy? Wszystko dlatego, że istnieje wiele przesądów związanych z tą datą, a wiele z nich łączy się z tradycją chrześcijańską. Powszechnie wiadomo, że Jezus Chrystus zmarł w piątek, a w Ostatniej Wieczerzy uczestniczyło 13 osób.

Ten dzień uznaje się również jako dzień triumfu szatana, nic dziwnego, że wzbudza złe skojarzenia. Połączenie z trzynastką sprawia, że piątek kojarzy się bardziej negatywnie. W końcu tę liczbę od dawna uważa się za pechową. W tradycji chrześcijańskie dwunastkę uważa się za liczbę doskonałą, a trzynastka jest tą złą. To właśnie w trzynastej księdze Apokalipsy św. Jana pojawia się bestia wychodząca z morza.

Na ponurą legendę piątku trzynastego mają wpływ również prawdziwe wydarzenia. W piątek trzynastego w 1307 roku miało miejsce krwawe wydarzenie. Tego dnia francuski król Filip IV aresztował setki templariuszy za zbrodnie przeciwko Bogu. To wydarzenie stało się początkiem końca wielkiego zakonu. Jednak krążą legendy, że wielki mistrz przed spłonięciem na stosie przeklął króla i papieża Klemensa V. Grozy dodaje fakt, że rok później obydwaj nie żyli. Te wydarzenia przyczyniły się do wiary, że każdy kolejny piątek trzynastego oznacza pecha dla wszystkich.

Piątek trzynastego w kulturze popularnej

Przesąd związanym z piątkiem trzynastego stał się bardzo popularny na całym świecie. Nic dziwnego, że nawiązania do tego dnia pojawiły się w kulturze popularnej. Thomas W. Lawson napisał powieść „Piątek, trzynastego”, w której główny bohater postanawia wykorzystać strach przed piątkiem trzynastego, aby wywołać panikę na giełdzie. Powstała również seria filmów pt. „Piątek trzynastego”, w których seryjny zabójca atakuje grupę ludzi.

Ciekawostki:

  • W piątek trzynastego zmarł legendarny raper Tupac Shakur, co wiele osób utwierdza w przekonaniu, że przesąd jest prawdziwy.
  • W wielu miejscach podróże samolotem w piątek trzynastego są tańsze.
  • Popularność przesądu związanego z pechem w piątek trzynastego doprowadziły się do pojawienia się do wielu nadinterpretacji. Niektórzy twierdzą, że Ewa kusiła Adama zakazanym owocem właśnie w piątek, a Kain zabił Abla 13.
  • Istnieje nawet strach przed piątkiem trzynastego, który określa się jako paraskewidekatriafobia. Nazwa trudna do wymówienia, na szczęście jest rzadko używana.
  • Statystyki nie wykazują, żeby tego dnia przytrafiało się więcej nieszczęść.
  • Piątek trzynastego przeraża wiele osób, ale nie w każdym kraju tak się dzieje. W państwach hiszpańskojęzycznych oraz w Grecji ludzie obawiają się wtorku trzynastego, a we Włoszech piątku siedemnastego.