Już nawet małe dzieci wiedzą, że owoce i warzywa powinny być istotnym składnikiem naszej diety. Są one prawdziwym bogactwem witamin, z którego jak najczęściej powinniśmy korzystać. Sprawdź więc, ile owoców i warzyw należy spożywać każdego dnia oraz jakie niesie to za sobą korzyści!

Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?

Jakie warzywa i owoce są najbardziej popularne?

W Polsce mamy to szczęście, że wiele rodzajów owoców i warzyw, możemy wyhodować samodzielnie – w swoim ogródku lub sadzie. Innym rozwiązaniem jest również kupienie ich w pobliskim sklepie od miejscowych dostawców. Warto więc korzystać z bogactwa sezonowych owoców oraz warzyw i spożywać je w jak największych ilościach. Mowa tutaj chociażby o owocach takich jak: jabłka, gruszki, wiśnie, śliwki, czereśnie, maliny, truskawki, czy też porzeczki. Wśród warzyw zaleca się spożywanie cebuli, buraków, selera, pietruszki, marchewki, sałaty, ogórków oraz pomidorów. Dary natury, które są dostępne jedynie w określonym czasie w ciągu roku można zamrozić lub przygotować z nich przetwory. Pozwoli to na dłużej zachować ich smak i walory odżywcze. Wśród owoców i warzyw, których nie może zabraknąć w naszym codziennym jadłospisie wyróżnia się również: winogrona, banany, pomarańcze, cytryny, brokuły, ziemniaki, paprykę, dynię oraz szpinak.

W jakiej postaci można spożywać owoce i warzywa?

Największą zaletą owoców i warzyw jest to, że można spożywać je w różnej postaci. Dzięki temu mogą być wykorzystane jako dodatki do posiłków zjadanych na śniadanie, obiad oraz kolację. Produkty te mogą również stać się bazą do wielu dań, chociażby takich jak zupy czy sałatki. A owoce i warzywa można przygotować w różny sposób – na surowo, czy też upiec lub ugotować. Tak naprawdę za każdym razem można spożywać je w innych odsłonach. Świetnym rozwiązaniem jest również przygotowywanie z owoców i warzyw soków oraz koktajli, które są pyszną bombą witaminową. Ulubione owoce i warzywa można po prostu spożyć na surowo.

Jakie są korzyści z jedzenia owoców i warzyw?

  • Minimalizują ryzyko powstawania chorób;
  • Są źródłem cennych witamin i składników mineralnych;
  • Dzięki zawartości przeciwutleniaczy spowalniają proces starzenia;
  • Błonnik, który jest w nich zawarty ma działanie oczyszczające;
  • Wiele z nich ma działania przeciwnowotworowe;
  • Mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu;
  • Wzmacniają odporność.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby każdego dnia spożywać pięć porcji owoców i warzyw, czyli około 400 gram tych produktów spożywczych. Jest to zalecane minimum, w którym dwie porcje powinny być owocami, a pozostałe warzywami. Dzięki temu można dostarczyć swojemu organizmowi witamin i składników odżywczych, które są dla niego niezbędne. Jednak, nawet w tym przypadku należy zachować złoty środek. O ile nadmiar warzyw nie powinien nam zaszkodzić, o tyle zbyt duża ilość owoców bogatych w cukier może sprawić, że zauważymy pojawienie się dodatkowych kilogramów. Trzeba więc sięgać po nie z głową!