Żywność, która została z obiadu, to doskonały wybór na kolejny dzień. Chowamy ją do lodówki i następnego dnia nie musimy przygotowywać nowego dania. Niestety czasami zostawiamy na dłużej, a jej użyteczność sprawdzamy tylko przez powąchanie. Jednak to, że żywność nie wydziela przykrego zapachu, nie oznacza, że jest zdrowa. Jak długo więc można przechowywać resztki z obiadu?

Ile czasu można przechowywać resztki z obiadu?

Resztki z obiadu można bez problemu schować i zjeść innego dnia, ale trzeba do tego podejść z głową. Wystarczy postępować zgodnie z odpowiednio je przechowywać i przestrzegać pewnych terminów, aby sobie nie zaszkodzić. Trzeba schłodzić resztki w ciągu dwóch godzin od ugotowania, następnie można je przechowywać przez 4 dni. Trzeba się upewnić, że lodówka jest dobrze ustawiona (0-10 stopni Celsjusza) i upewnić się, że pojemniki, w których przechowujemy żywność są szczelnie zamknięte. Ważna jest jest wielkość naczyń, w których przechowujemy żywność – najlepiej dopasować je do ilości jedzenia, dzięki temu zmniejszy się powierzchnia, którą mogą zaatakować bakterie.

Co nam grozi, jeśli nie będziemy przestrzegać tych zasad?

Nieprawidłowe przechowywanie żywności może przyczyniać się do rozwoju bakterii. Bardzo ważne też jest, aby zjeść resztki z obiadu w odpowiednim terminie. W przeciwnym razie możemy się narazić na różne dolegliwości. Niestety nieprzestrzeganie zasad związanych z prawidłowym przechowywaniem resztek z obiadu może zakończyć się gorączką, wymiotami, biegunką i skurczami żołądka. Natomiast jeżeli będzie się to powtarzać przez dłuższy czas, to skończy się poważnymi problemami.

Czy resztki z obiadu można zamrozić?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamrozić resztki z obiadu. Jednak w tym przypadku również trzeba przestrzegać odpowiednich zasad. Przede wszystkim należy się upewnić, że zamrażalka jest ustawiona przynajmniej na -20 stopni Celsjusza. Trzeba też przestrzegać odpowiednich terminów. Zupy, gulasze i sosy można przechowywać do trzech miesięcy, resztki drobiu do czterech, a resztki gotowanych ryb do sześciu.Warto też pamiętać, że po rozmrożeniu liczba bakterii ponownie rośnie. Dlatego trzeba brać pod uwagę, ile czasu resztki z obiadu stały w lodówce, zanim się je zamroziło. Jeżeli przechowywałeś je przez dwa dni, to po rozmrożeniu możesz je zjeść tylko przez kolejne dwa dni.

A co z wypiekami?

Z wypiekami sprawa jest znacznie prostsza. W przeciwieństwie do pozostałych pokarmów, nie psują się tak szybko. To sprawia, że można je przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej nawet do siedmiu dni. Jeżeli jednak przesadzić i upieczesz za dużo smakołyków, możesz je schować do zamrażalki i pozostawić tam na co najmniej sześć miesięcy.