Obgryzanie paznokci to bardzo uporczywy nałóg, z którym walczy wiele osób. Niestety często stosują różne polecane metody, a i tak one nie pomagają. Nadal obgryzacie paznokcie? Przeczytajcie nasz tekst! Może, gdy dowiecie się, do czego prowadzi obgryzanie paznokci, od razu odejdzie Wam na to ochota.

Do czego może prowadzić obgryzanie paznokci?

Obgryzanie paznokci może się przyczynić do ich deformacji

Obgryzanie paznokci może też wpłynąć negatywnie na ich wygląd. Każdy z nas wie, że postrzępione i nierównomierne paznokcie wyglądają mało estetycznie. Jednak to nie wszystko! Warto pamiętać, że obgryzanie może się też przyczynić do uszkodzenia ich płytki. Mogą się więc pojawić trwałe zmiany, których już nie naprawimy. W niektórych przypadkach paznokcie całkiem przestają rosnąć.

… a także spowodować infekcję skóry

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że obgryzanie paznokci może mieć naprawdę negatywne konsekwencje. Często prowadzi do powstania różnych infekcji skóry. Warto pamiętać, że obgryzanie paznokci może zwiększać ryzyko zakażenia bakteriami. W efekcie pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, a nawet ropa. Czasami infekcja może okazać się bardzo poważna i trzeba ją będzie leczyć antybiotykami. Dlatego lepiej się powstrzymać od tego złego nawyku. Obgryzanie paznokci może ułatwić powstawanie infekcji. Jeśli natomiast mamy skłonność do opryszczki, to często przenosimy je na palce w trakcie wykonywania tego uciążliwego nawyku.

Może uszkodzić również zęby

Ten niehigieniczny nawyk może też mieć negatywny wpływ na nasze zęby. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że może on mieć aż tak poważne konsekwencje. Jednak niektórzy dentyści podkreślają, że ten nawyk bardzo często przyczynia się do ścierania przednich zębów. Często przez długi czas nie widzimy konsekwencji, ale lepiej pamiętać, że po pewnym czasie mogą się pojawić problemy ze zgryzem. Warto sobie też uświadomić, że obgryzanie paznokci ma negatywny wpływ nie tylko na nasze naturalne zęby, ale też koronki, czy licówki. Dlatego nie warto narażać naszego pięknego uśmiechu.

Negatywnie wpływa też na zgryz

Obgryzanie paznokci może przyczynić się do ścierania i kruszenia zębów, ale nie tylko. Może też prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów i negatywnie wpływać na nasz zgryz. Jeśli regularnie obgryzamy paznokcie, to nasze zęby mogą zmienić położenie. Ten problem będzie często spotykany szczególnie u osób, które w przeszłości nosiły aparat ortodontyczny. Dlatego lepiej powstrzymać się od obgryzania paznokci i nie psuć wysiłku, który włożyliśmy, aby mieć idealny zgryz.

Nie zapominajmy o bólu dziąseł

Na koniec warto pamiętać, że obgryzanie paznokci może też powodować ból dziąseł. Przede wszystkim mogą mieć na wpływ zmiany zachodzące w naszym uzębieniu, ale nie tylko. Czasami fragmenty paznokci mogą zostać pomiędzy zębami. To może niestety spowodować bolesne zapalenie lub zakażenie dziąseł.