Farba do metalu to dla wielu osób nie lada nowość. Farba kojarzy się bowiem przede wszystkim z malowaniem ścian, ewentualnie drewnianych tarasów i mebli. Metal jednak też może zachwycić niebanalnym kolorem albo po prostu zostać skutecznie odświeżony. Wystarczy przemyślane malowanie. A do tego potrzebna jest dobra farba, czyli jaka?

Podsumowanie artykułu:

  • Farba do metalu? To wcale nie nowość. Na rynku znajdziesz ich wiele.
  • Producenci oferują różnorodne farby do metalu, w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać czy miejsca, w którym znajduje się metal czekający na odświeżenie.
  • Farba do metalu nie musi być nudna – dostępne są także piękne, żywe kolory, a nawet farby-agenci do zadań specjalnych, przeciw włamywaczom czy przygotowane do kontaktu z wysoką temperaturą.

Oferta farb do metalu jest wbrew pozorom bardzo rozbudowana. To nie tylko pula naturalnych, stonowanych kolorów, ale także żywe barwy: czerwień, zieleń, błękit. Dla każdego coś pięknego. Farby te występują też w wielu typach. To, która będzie najlepsza zależy od Twojej indywidualnej sytuacji, a wraz z nią co najmniej kilku czynników.

Dobra farba do metalu, czyli jaka? Na te 5 rzeczy warto zwrócić uwagę

Rodzaj metalu, jaki chcesz pomalować

Farby dzielą się pod tym względem na te, do metali nieżelaznych i żelaznych. Pierwsze nadają się do pokrycia aluminium i metali ocynkowanych, a drugie – do stali, żelaza i żeliwa. Farby do metali nieżelaznych stosowane są w wielu pracach renowacyjnych, obejmujących elementy dachów i orynnowanie. Drugie – w wielu pozostałych miejscach ogrodów, tarasów, wnętrz budynków także, i co ciekawe, nie wymagają nakładania warstwy podkładowej.

Etap malowania, który na Ciebie czeka

Inną farbę zastosujesz do prac typowo przygotowawczych, a więc gruntowania i podkładu, a inną do samego odświeżania i nadania wymarzonego koloru. Zadaniem dwóch pierwszych jest dodatkowe zabezpieczenie powierzchni i zwiększenie jej przyczepności, tak, by farba nawierzchniowa dobrze wyglądała i utrzymywała się jak najdłużej – bez oprysków i odpadania całych połaci.

Farba do metalu wewnątrz czy na zewnątrz budynku?

Różnica między farbami do zewnętrza i wewnętrzna jest zasadnicza: te, do zastosowania na zewnątrz przygotowane są do kontaktu z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Niestraszna im wilgoć ani duża ilość światła. Nie myśl jednak, że „zewnętrznej” można użyć w domu lub mieszkaniu, bo takie preparaty mogą wydzielać drażniące substancje, które na świeżym powietrzu pozostają niewyczuwalne, ale w zamkniętych pomieszczeniach już tak, i to nie tylko dla delikatnych zmysłów.

Efekt, jaki chcesz uzyskać

Odmalowany metal ma lśnić czy zachwycać matowym wykończeniem? Na rynku znajdziesz zarówno matową, półmatową, jak i błyszczącą farbę. Pytanie, na jakim efekcie Ci zależy. Pamiętaj tylko o jednej generalnej zasadzie: matowość zasłania defekty, połysk je dodatkowo eksponuje.

Farby do zadań specjalnych

Gdzie metal, tam łatwo o rdzę, dlatego kwestią czasu było to, aż na rynku pojawiły się farby dedykowane powierzchniom pokrytym tym niechcianym nalotem. Sprawdzają się jednak najlepiej w miejscach, w których rdza występuje w nieznacznym stopniu. Dzięki zwiększonej przyczepności nie wymagają wcześniejszego przygotowania metalu – aplikowania dodatkowych warstw innych farb.

Poza farbą na rdze w ofercie producentów znajdziesz również farby do kaloryferów, dające efekt młotkowania czy nawet antywłamaniowe, które tworząc śliską i lepką powierzchnię, mają utrudnić pracę włamywacza.

Poświęć każdemu z tych podpunktów kilka świadomych myśli, a na pewno zyskasz dobrą farbę i świetny efekt odświeżonego, pięknego metalu – metalowego ogrodzenia, rynny czy innych elementów w domu lub ogrodzie.