Znalezienie doskonałej sukni ślubnej stanowi trudne zadanie. Przyszła Panna Młoda z reguły ma w głowie obraz tej wymarzonej kreacji, ale nie zawsze dobrze się w niej prezentuje. Często trzeba przymierzyć mnóstwo sukien, zanim trafi się na tę właściwą. Często trzeba przymierzyć mnóstwo sukien, zanim trafi się na tę właściwą. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, aby skrócić poszukiwania.

suknia ślubna

Odpowiedni krój to podstawa

Suknia ślubna powinna być odpowiednio dobrana do naszej figury. Zanim wyruszymy na zakupy, warto zastanowić się, jakie są nasze mocne i słabe strony. Jak tego dokonamy łatwiej nam będzie wybierać suknie, które podkreślają wady, a ukrywają zalety. Jednak możemy też zmierzyć kilka sukien, które nam się podobają, ale zupełnie nie pasują do naszej figury. Wtedy na własne oczy zobaczymy, że w takich modelach wyglądamy kiepsko. Czasami zdarzają się wyjątki i teoretycznie zupełnie niedobrana suknia będzie pasować do nas idealnie, ale takie sytuacje są naprawdę sporadyczne.

Najpopularniejsze fasony sukni ślubnych

  • Litera A  charakteryzuje się dopasowaną górą bez wyraźnego zaznaczenia talii oraz lekko rozszerzanym dołem. Jest ona bardzo uniwersalna, ponieważ sprawdzi się przy każdym typie figury. Doskonale będą w niej wyglądały zarówno szczupłe, jak i krąglejsze kobiety.
  • Księżniczka to suknia ślubna składająca się z gorsetowej góry oraz mocno rozszerzanego dołu, o której wiele kobiet marzyło w dzieciństwie. W takiej kreacji świetnie będą wyglądać kobiety z szerokimi biodrami, ponieważ doskonale je tuszuje. Jednak tego fasonu powinny unikać niskie Panny Młode, aby jeszcze bardziej nie skrócić sylwetki.
  • Rybka jest bardzo dopasowana do sylwetki i rozszerza się od kolan w dół. W takiej sukni ślubnej świetnie prezentują się kobiety o figurze klepsydry, ponieważ świetnie podkreśli ich kształty, za to powinny unikać jej panie z wystającym brzuszkiem.
  • Empire to suknia ślubna odcięta pod biustem i lekko opadającym dołem. Najczęściej szyje się ją z lekkich tkanin, a odcięcie zaznacza cienkim paskiem lub inną ozdobą. Taki fason świetnie ukrywa brzuch, a także ładnie eksponuje biust, więc idealnie pasuje do figury jabłko. Pięknie będą w niej też wyglądać niskie kobiety lub przyszłe mamy.
  • Prosta suknia ślubna ma taką samą szerokość na całej długości. Powinny jej unikać kobiety pozbawione talii, ponieważ taki fason jeszcze bardziej to podkreśli. Prosta suknia ślubnej najlepiej będzie się prezentować na lekko zaokrąglonych kształtach.

suknia ślubna

A co z kolorem?

Nie tylko fason jest ważny, warto też pomyśleć o odpowiednim kolorze. Większość Panien Młodych wybiera białe suknie ślubne, ale nie zapominajmy, że ten kolor ma wiele odcieni. Dlatego powinnyśmy go dobrać do naszej karnacji. Jednak najlepiej przekonać się osobiście, który najlepiej do nas pasuje. Jak to zrobić? Warto wybrać się na mierzenie sukni ślubnej w makijażu i przymierzać ją przy różnych rodzajach oświetlenia. Dzięki temu zobaczymy, przy którym odcieniu nasza skóra będzie się najlepiej prezentować. Jeżeli mamy ulubiony odcień bieli, w którym dobrze się prezentujemy, warto postawić właśnie na niego. Niektóre Panny Młode wolą suknie ślubne w bardziej odważnych kolorach. Obecnie moda nam na to pozwala, ale wybierzmy lepiej odcień sprawdzony na co dzień. Warto pamiętać, że w sukni ślubnej powinnyśmy się czuć przede wszystkim komfortowo.