Piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Białe zęby są marzeniem wielu z nas, ale niestety ich wybielanie w gabinetach dentystycznych wiąże się z dużymi kosztami. Okazuje się, że istnieją naturalne metody, dzięki którym w domowych warunkach możesz zadbać o śnieżnobiały uśmiech! Nie wszystkie jednak zadziałają na mocno żółtawy odcień zębów.

Czy istnieją domowe sposoby na wybielanie zębów?

Dlaczego nasze zęby nie są białe?

Kolor naszego uzębienia to sprawa indywidualna, wynikająca z uwarunkowania genetycznego, naszej diety oraz ogólnego dbania o pielęgnację i higienę zębów. W związku z tym, że na wygląd uśmiechu wpływa wiele czynników, wywodzących się z naszych życiowych nawyków, nie jesteśmy wstanie jednoznacznie stwierdzić, co szkodzi mu najbardziej. Najczęstsze przyczyny żółtawego odcienia zębów:

 • palenie papierosów,
 • niedostateczna higiena jamy ustnej (złe szczotkowanie zębów, brak nitkowania i używania płynów do płukania jamy ustnej),
 • zażywanie leków, które mogą powodować ciemnienie zębów.

Wybielanie zębów węglem aktywnym

Jeśli użyjesz węgla aktywnego lub preparatów, które mają go w swoim składzie, świetnie zadziała on na usunięcie przebarwień i sprawi, że Twój uśmiech stanie się bielszy. Jest to zdecydowanie tańsza metoda niż zabiegi w gabinetach stomatologicznych, ponieważ węgiel można kupić w aptece bez recepty za kilka złotych. Aby stworzyć pastę węglową potrzebujesz jedynie kapsułek węgla, z których bez problemu wysypiesz proszek oraz kilku kropel wody lub oleju kokosowego. Po przygotowaniu preparatu możesz umyć nim zęby lub rozsmarować na zębach i pozostawić na kilka minut. Czynność powtarzaj 2-3 razy w tygodniu. Należy pamiętać, że pożądany efekt uzyskają osoby, które mają naturalnie białe zęby, gdyż węgiel aktywny usuwa jedynie przebarwienia m.in. po kawie, herbacie, winie i papierosach!

Wybielanie zębów kurkumą

Najpopularniejszym, domowym sposobem na wybielanie zębów jest szczotkowanie ich kurkumą. Kurkuma oprócz tego, że wzbogaca smak przyrządzanych dań ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Sproszkowaną kurkumę również jak w przypadku węgla aktywnego możemy połączyć z olejem kokosowym i dodać dodatkowo kilka kropel olejku miętowego, by stworzyć własną pastę wybielającą. Ten zabieg możesz powtarzać 2 razy w tygodniu. Pomimo wielu pozytywnych opinii na temat właściwości wybielających kurkumy w internecie, specjaliści radzą podchodzić do tej przyprawy z dystansem i uważać na to, by nie podrażnić dziąseł.

Które owoce i warzywa mogą wybielać zęby?

Dużym czynnikiem, wpływającym na wygląd naszych zębów jest dieta. Wśród produktów spożywanych przez nas na co dzień istnieją takie, które mają właściwości wybielające. Oto lista owoców i warzyw, usuwających przebarwienia z naszych zębów:

 • jabłka mają w swoim składzie kwas jabłkowy, który naturalnie wybiela zęby,
 • gruszki oczyszczają zęby z bakterii,
 • truskawki mają w swoim składzie kwas maleinowy,
 • banan, a właściwie skórka od banana,
 • pomarańcza i również jej skóra wpływają korzystnie na kolor zębów,
 • ananas zawiera bromelainę o właściwościach wybielających i bakteriobójczych,
 • cebula zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego,
 • marchew oczyszcza i usuwa przebarwienia.

Autor: Karolina Herba