Pierwsze procesy starzenia się skóry twarzy zaczynają się już koło 25 roku życia. Ma to związek ze zmniejszającą się liczbą włókien kolagenowych w tkance. Z czasem procesy starzenia nabierają na sile, a zmiany stają się coraz bardziej widoczne, szczególnie po przekroczeniu 40. Czy można to zatrzymać? Jak dbać o skórę twarzy po 40 rok życia, by jak najdłużej zachować piękny i młody wygląd? Podpowiemy w tym poradniku.Pierwsze procesy starzenia się skóry twarzy zaczynają się już koło 25 roku życia. Ma to związek ze zmniejszającą się liczbą włókien kolagenowych w tkance. Z czasem procesy starzenia nabierają na sile, a zmiany stają się coraz bardziej widoczne, szczególnie po przekroczeniu 40. Czy można to zatrzymać? Jak dbać o skórę twarzy po 40 rok życia, by jak najdłużej zachować piękny i młody wygląd? Podpowiemy w tym poradniku.

Skóra twarzy po 40 – czym się  charakteryzuje cera dojrzała?

Koło 40 – 45 roku życia wraz ze zmianami hormonalnymi u kobiet – obniżeniem poziomu estrogenów i progesteronu dochodzi do nasilenia się tempa starzenia się skóry. Z wiekiem spada ilość produkowanego kolagenu, który jest odpowiedzialny za jędrność skóry, zmniejsza się również zawartość gromadzonej w niej wody.  Dodatkowo ściany naczyń włosowatych, odpowiedzialnych za ukrwienie zewnętrznych partii skóry twarzy zaczynają zanikać. Zmniejsza to ukrwienie w tych partiach, co prowadzi do niedotlenienia i niedożywienia. W skórze zachodzą liczne zmiany, a taka cera, jest określana mianem dojrzałej. Cechuje się ona między innymi utratą elastyczności, suchością oraz szarym kolorytem. Dodatkowo utrata wiotkości, prowadzi do zmian kształtu twarzy – dochodzi do opadania w dół kącików ust, oczu oraz policzków.

Codzienne rytuały, które pomogą zadbać o cerę dojrzałą

By spowolnić procesy starzenia się skóry, należy odpowiednio dbać o nią każdego dnia. Do tego celu niezbędne jest odpowiednie jej nawilżenie i odżywienie. Szukaj więc preparatów zawierających takie związki, jak:

  • retinol – czyli czystą postać witaminy A, która wnika w głębsze warstwy skóry, gdzie stymuluje produkcję kolagenu oraz regenerację komórek, a także rozjaśnia przebarwienia;
  • witaminę C – pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu oraz ma działanie antyoksydacyjne;
  • kwas foliowy (folacynę) – pobudzający regenerację komórek skóry;
  • kolagen – który wiąże cząsteczki wody, poprawiając jej elastyczność;
  • substancje odżywcze – między innymi gliceryna, masło karite, wyciąg z ogórecznika, czy alg.

Stosuj na dzień kremy ochronne z filtrem UV, a na noc odżywczy i nawilżający krem. Należy również zacząć stosować serum i ampułki. Są to skoncentrowane preparaty o silniejszym działaniu niż tradycyjne kremy, mają jednak lekką oraz łatwo wchłanialną konsystencję.  Serum do cery dojrzałej powinno zawierać witaminy, substancje odżywcze oraz biologicznie czynne.

Pielęgnację twarzy należy uzupełnić również o peelingi, w celu regularnego złuszczania martwego naskórka oraz maseczki.

Profesjonalne zabiegi dla cery dojrzałej – Resurfacing

Resurfacing to nowoczesna metoda odmładzania skóry twarzy, szyi oraz dekoltu metodą laserową. Dedykowana kobietom, których skóra utraciła swą jędrność oraz elastyczność i zaczynają pojawiać się zmarszczki. Profesjonalne zabiegi  medycyny estetycznej przeprowadzane we Wrocławiu https://www.dcg.wroclaw.pl/medycyna-estetyczna.html, stanowią doskonałą alternatywę dla popularnych wypełniaczy, a nawet drobnych zabiegów chirurgii plastycznej.

Zabieg resurfacingu wykonywany jest przy pomocy lasera frakcyjnego CO2. Za jego pomocą usuwany jest naskórek oraz wybrane partie skóry właściwej. Pobudza to naturalne procesy regeneracyjne skóry oraz stymuluje fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych. W efekcie skóra staje się bardziej jędrna, wygładzona, a zmarszczki ulegają zredukowaniu. Dodatkowo cera odzyskuje swój naturalny koloryt, a przebarwienia znikają. Resurfacing umożliwia również usunięcie blizn potrądzikowych.

Resurfacing cechuje mała inwazyjność oraz duża skuteczność i nie wymaga znieczulenia. Skóra po zabiegu potrzebuje kilku dni na całkowite wygojenie, w tym czasie należy:

  • stosować jedynie kremy zalecone przez lekarza medycyny estetycznej;
  • oczyszczać twarz delikatnymi preparatami niezawierającymi mydła;
  • używać kremów z filtrem UV, by chronić skórę przed promieniowaniem;
  • unikać wysiłku fizycznego;
  • nie korzystać z sauny, solarium oraz basenu.