Makijaż stanowi codzienną rutynę dla większości kobiet. Malujemy się do pracy, na wyjścia ze znajomymi, na specjalne okazje czy po prostu po domu, aby czuć się lepiej sama ze sobą.

Mimo, że stał się on czymś oczywistym, to nie każda kobieta wie, jak powinna dobierać kosmetyki, kolory i stylizacje, aby pasowały do jej urody.

Określ swój typ urody

Aby dobrze ocenić, jakie kosmetyki będą pasowały do Twojej urody, najpierw należy zdobyć odpowiednią wiedzę na temat rodzajów makijażu, typów urody, rodzaju skóry itp. Dobrym pomysłem będzie np. ukończenie podstawowego kursu makijażu online, wizyta u stylistki czy przeanalizowanie wiedzy dostępnej w Internecie.

Zwykle na sam początek należy określić swój typ urody. W zależności od tego, do jakiej grupy się kwalifikujesz, określone kolory będą pasować do Twojego charakteru.

Pani wiosna

To zwykle kobiety o jasnej, brzoskwiniowej cerze. Ich skóra opala się na brązowo, a na twarzy często pojawiają się piegi. Jeśli chodzi o oczy to często są zarówno niebieskie, jaki i zielone, brązowe czy piwne.

Włosy również występują raczej w jasnych odcieniach. Pani wiosna to zwykle blondynka, z jasnymi bądź brązowymi włosami. Zalicza się do nich również delikatne odcienia rudego koloru.

W związku z tym kolory idealnie pasujące do pani wiosny to: ciepły brąz, żółty, błękitny, złoty, delikatny żółty, różowy czy beżowy.

Jeśli chodzi o makijaż dla tego typu cery, to powinien być on subtelny i delikatny. Dobrze sprawdzi się tu jak najbardziej naturalny make’up.

Szminkę najlepiej dobierać w odcieniach brzoskwiniowych czy różowych. Można też zaszaleć i spróbować czerwonego koloru.

Pani lato

Kobiety o tej urodzie, mają jasną i delikatną urodę. Cera w chłodnawa w szarawym odcieniu. Osoby o tym typie urody często opalają się na czerwono, jednak później skóra nabiera delikatnego brązowego odcieniu. Pani lato to zazwyczaj blondyna lub szatynka. Najczęściej jej włosy przypominają odcienie szarości i popielu. Oczy zazwyczaj różnych odcieniach brązu, ale bywają i zielone lub nawet niebieskie.

Dla Pani lato najlepiej sprawdzą się raczej chłodne odcienie takie jak błękity, fiolety czy róże. Raczej powinna unikać bieli, czerni czy odcieni brązów.

Jeśli chodzi o makijaż, to najlepiej jasny dopasowany podkład, cienie do powiek w kolorach pastelowych, czerwona lub różowa szminka oraz róż w chłodnym odcieniu.

Pani jesień

Ten typ urody kojarzony jest przede wszystkim z rudymi włosami. Często kobiety mają jasną cerę z dodatkiem piegów, nie tylko na policzkach. Skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego opala się często na czerwono.

Kolory idealne dla pani jesień to m.in. wszelkie brązy, beże, pomarańcze czy zielenie.

Co do makijażu, to świetnie sprawdzi się u nich ciepły podkład w odcieniu brązu lub beżu, delikatna szminka, również w ciepłych kolorach oraz cienie na powiekach w odcieniach brązu i złota.

Pani zima

Kobiety o tym typie urody to osoby z bardzo ciemnymi naturalnymi włosami i bardzo jasną cerą, wręcz porcelanową. Oczy albo ciemne, albo jasnoniebieskie.

Panie charakteryzujące się tym typem urody powinny unikać jesiennych kolorów. Za to bardzo dobrze będą się prezentować w odcieniach fioletów, czerwieni i wszelakich kontrastach.

Makijaż powinien składać się z transparentnego podkładu, który nie zamaskuje naturalnego koloru twarzy. Jasnoróżowy róż zaaplikowany na policzki, cienie w zdecydowanych kolorach, ewentualnie pastele, ale raczej chłodne odcienie. No i oczywiście mocna szminka, czerwona, fioletowa lub różowa.

Typy urody i preferencje

O rodzajach urody można mówić jeszcze szerzej, gdyż każdy typ dzieli się jeszcze na kilka kategorii, a i samych typów urody jest o wiele więcej.

Jeśli chcielibyśmy szerzej omówić dany typ urody, to można podzielić je ogólnie na:

Typ ciepły: ciepła wiosna i jesień,

Typ chłodny: chłodna zima i lato,

Typ jasny: jasna wiosna i jasne lato,

Typ czysty: czysta zima i wiosna,

Typ głęboki, ciemny: ciemna jesień i ciemna zima,

Typ przygaszony: przygaszone lato i jesień.

Do tego wszystkiego wykonując makijaż, trzeba uwzględnić swój charakter i upodobania. Jeśli dana kobieta ma chłodny typ urody, ale nie przepada za wyrazistymi kolorami i czerwoną szminką, to oczywiście powinna szukać innego rozwiązania.

Każda z nas jest inna, a wsadzenie jednej osoby w sztywne rady, może też nie być najlepszym pomysłem. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się wizyta u wizażystki lub stylistki, która pomoże określić typ urody i dobrać odpowiednie stylizacje, z uwzględnieniem innych czynników, takich jak charakter czy tryb życia.