Pozytywne i negatywne emocje są częścią naszego życia. O ile te pierwsze zwykle działają na nas w korzystny sposób, o tyle te drugie często mogą paraliżować nasze działanie. Warto jednak pamiętać, że wpływ złych emocji na nasze funkcjonowanie nie może być aż tak wyniszczający. Negatywne odczucia można samodzielnie wyeliminować lub przynajmniej w dużym stopniu ograniczyć. Sprawdź więc, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami!

Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami?

Czym są negatywne emocje?

Negatywne emocje to stany istniejące w naszym umyśle, które przyczyniają się do pogorszenia naszego nastroju. To przykre odczucia, które potrafią zdominować nawet całe nasze życie. Bardzo często niszczą one nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Te szkodliwe bodźce, które do nas docierają mają wyniszczającą siłę skutecznie odciągającą uwagę od tego, co rzeczywiście powinno się dla nas najbardziej liczyć. Źródła negatywnych emocji mogą być różne. Wiele w tym aspekcie zależy od naszych indywidualnych cech charakteru i wytrzymałości psychicznej. Najczęściej jednak ich powodem mogą być problemy rodzinne, kłopoty w pracy, czy też trudności, które składają się na codzienność każdego z nas.

Jakie negatywne emocje można odczuwać?

Wśród takich złych emocji można wymienić chociażby: złość, agresję, wrogość, strach, zazdrość, gniew, niechęć, cierpienie, bezradność, odrzucenie, porażka, przygnębienie, ból, samotność, upokorzenie, wstyd, lęk, napięcie, rozczarowanie, zdenerwowanie, żal, dyskomfort, poczucie winy, niska samoocena, czy też przeciążenie.

Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami?

Być może właśnie teraz uświadomiłeś sobie, że negatywne emocje goszczą również w Twoim życiu. Nic w tym dziwnego. To odczucia, które może poczuć tak naprawdę każdy z nas. I to bez względu na swój wiek. Bardzo istotna jest jednak pamięć o tym, w jaki sposób można pozbyć się tego rodzaju problemu. Oto kroki, które powinieneś w tym celu podjąć:

  • Wskaż, która konkretnie negatywna emocja najbardziej zawładnęła Twoim życiem.
  • Przeanalizuj, jakie niesie ona za sobą konsekwencje.
  • Pomyśl, jakie działania jesteś w stanie podjąć, aby się od niej na zawsze uwolnić.
  • Stwórz plan tych działań.
  • Zrób pierwszy krok, który pozwoli Ci zwalczyć tę złą emocję.
  • Odseparuj się od źródła Twojego złego samopoczucia.
  • Konsekwentnie i systematycznie staraj się wprowadzać w swoje życie nowe, pozytywne nawyki.
  • Zajmij swoje myśli jakimś zajęciem, które sprawia Ci przyjemność.
  • Sprawdź jak wielką moc może mieć szczera rozmowa z kimś bliskim, do kogo ma się zaufanie.

Jak widzisz, wprowadzając pewne zmiany w swoje życie naprawdę można wyeliminować z niego nadmiar negatywnych emocji. Najważniejsze jednak, abyś uświadomił sobie, że to Ty kreujesz otaczającą Cię rzeczywistość i nadajesz sens wszystkiemu, co Ci się przydarza. W rzeczywistości to Ty sam oceniasz, czy wydarzenia, w których uczestniczysz są dobre czy też złe. Jeśli uda Ci się zmienić dotychczasowe tory Twojego rozumowania zobaczysz, że poczujesz spokój wewnętrzny i życiowy balans. Daj sobie tę szansę.