Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to idealny moment na metamorfozę w pokoju dziecka. Warto zaaranżować go w taki sposób, aby znalazło się tam miejsce, zarówno na naukę jak i zabawę oraz odpoczynek. Konkretne zmiany, jakie trzeba wdrożyć w pokoju ucznia zależą oczywiście od jego wieku i zainteresowań. Dlatego powinno się zaangażować swoje dziecko do wspólnego przemeblowania pokoju. Może okazać się to świetną zabawą i dobrym sposobem na spędzenie razem większej ilości czasu. Sprawdź jak urządzić pokój dla ucznia!

Jak urządzić pokój dla ucznia?

Pokój dla ucznia – wyzwanie dla rodzica

Pokój dla ucznia zwykle nie jest dużym pomieszczeniem. Tym trudniej jest go funkcjonalnie zaprojektować. Warto jednak dodać, że taki pokój musi spełniać wiele ról. Dziecięcy pokój powinien być miejscem do nauki, zabawy, przyjmowania kolegów i koleżanek, snu oraz odpoczynku. Tak naprawdę połączenie tych wszystkich funkcjonalności jest możliwe. Wystarczy tylko w kreatywny sposób zaaranżować pokój i wyodrębnić w nim strefy, które jednocześnie będą tworzyły spójną całość. Mimo wszystko nie można zwracać uwagi jedynie na funkcjonalność pokoju, równie ważne jest także jego ładny wygląd. Rozpocząć trzeba jednak od pomysłu i dobrej organizacji.

Miejsce do nauki

Pokój dla ucznia to miejsce, w którym musi znaleźć się biurko. Ważne jest, aby ten mebel był dopasowany do wzrostu dziecka, a przy tym bezpieczny i stabilny – najlepiej, aby służył przez wiele lat. Podobnie krzesło, na którym będzie się siedzieć – powinno być one ergonomiczne i wygodne, a przy okazji musi również odciążać dziecięcy kręgosłup. Niezwykle ważne jest oświetlenie, którym należy kierować się przy ustawianiu biurka w pokoju. Jeśli dziecko jest praworęczne największa ilość naturalnego światła powinna padać z lewej strony. Warto zaopatrzyć dziecięcy pokój również w źródło dodatkowego światła, czyli lampkę biurową, którą umieszcza się na uczniowskim biurku. Powinny tam znaleźć się również większe i mniejsze pojemniki, w których dziecko ułoży swoje przybory do pisania. Na ścianie obok biurka warto zamontować tablicę korkową, na której uczeń może przyczepić plan lekcji oraz karteczki z ważnymi informacjami. W pobliżu można ustawić także regał na książki, podręczniki, atlasy, słowniki i zeszyty.

Miejsce do zabawy

Pokój dla ucznia to również miejsce do zabawy. Szczególnie, jeśli dziecko dopiero zaczęło edukację w szkole. Mając na uwadze to, że nasza pociecha cały czas rośnie nie można zapomnieć także o tym, że nadal jest dzieckiem, które potrzebuje się pobawić – samodzielnie lub z przyjaciółmi czy rodzeństwem. Niezbędne jest więc wydzielenie w pokoju miejsca, które będzie służyło do zabawy. Można wyodrębnić je w różny sposób – jedną z metod jest chociażby ułożenie w określonym miejscu kolorowych pudełek z tektury, które będą służyć do przechowywania zabawek. W tym celu sprawdzą się również inne meble w pokoju dziecięcym – szafki oraz szuflady. Najważniejsze jest, aby nauczyć dziecko, że jako uczeń musi inaczej zorganizować swój czas, tak aby jego część przeznaczyć na naukę i odrabianie zadania domowego oraz na zabawę i odpoczynek po ciężkim dniu w szkole.

Autor: Karolina Mondel