Relacje partnerskie to zwykle najważniejsze relacje w naszym życiu. Dają nam wiele radości… ale i wiele problemów. Zastanówmy się, w jaki sposób możemy je rozwiązywać i zadbać o dobre relacje w związku, która pozwoli nam cieszyć się sobą nawzajem.

Jak zadbać o dobre relacje w związku?

Życie w zgodzie z samym sobą

Jeśli chcemy nauczyć się nawiązywać dojrzałe relacje z innymi ludźmi, najpierw powinniśmy nawiązać dobrą relację z… samym sobą. Powinniśmy znać zarówno swoje pozytywne, jak i negatywne strony, a także akceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy. Nie chodzi tutaj o to, aby usprawiedliwiać wszystkie swoje błędy i porażki, ale o to, aby uwolnić się od ciągłego poczucia winy, niskiej samooceny i przesadnej samokrytyki.

Jeśli źle o sobie myślimy, nie wpływa to dobrze na jakość naszego związku. Możemy szukać w nim potwierdzenia naszej wartości. Nawet, jeśli nasz partner będzie bezustannie nas chwalił i komplementował, to trudno będzie nam pozbyć się lęku, że prędzej czy później nas opuści. Możemy porównywać się z innymi, co doprowadzi do bezpodstawnej zazdrości. Dlatego, jeśli w naszym związku coś zaczyna się psuć i zastanawiamy się jak to naprawić, najpierw powinniśmy zadać sobie pytanie – co zrobić, żeby naprawić relację z samym sobą?

Szczera rozmowa

Rozmowa to podstawowy element każdej relacji, zarówno koleżeńskiej, jak i partnerskiej. Trudno zbudować silny i trwały związek, jeśli nie rozmawiamy szczerze i nie mówimy o swoich uczuciach, pragnieniach, potrzebach czy obawach. Powinniśmy pamiętać przy tym zarówno o sobie, jak i o naszym partnerze. Nie duśmy w sobie emocji, wyrażajmy je, ale starajmy się robić to w taki sposób, aby nie skrzywdzić drugiej osoby – mówmy o tym, co nas boli, ale nie obrażajmy jej przy tym. Pamiętajmy, że też jest człowiekiem, tak samo jak my.

Dobrze jest też wybrać odpowiedni moment na taką dyskusję. Trudna rozmowa podczas świętowania rocznicy czy urodzin raczej nie będzie dobrym pomysłem. Narzekanie na wszystko przy każdej okazji też się nie sprawdzi. W zależności od tego, jak często się spotykamy, możemy wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu czy w miesiącu, aby porozmawiać o tym, co dobre, a co złe.

Wzajemne zrozumienie

Kiedy przeżywamy trudne chwile, często skupiamy się na swoich własnych emocjach, przez co nie dostrzegamy, że naszemu partnerowi też jest ciężko i negatywnie interpretujemy jego zachowanie. Takie interpretowanie zazwyczaj prowadzi do kłótni i nieporozumień. Ważne jest, aby w tej sytuacji przyjąć perspektywę naszego partnera. Może to nam pomóc się opanować i poprowadzić rozmowę w zupełnie innym kierunku niż do tej pory.

Skupianie się na tym co nas łączy, a nie dzieli

Nadmierne skupianie się na różnicach, które są pomiędzy nami, może doprowadzić do tego, że zaczniemy zastanawiać się nad tym czy nasz związek ma sens. Czasami rzeczywiście jesteśmy tak różni, że dla obojga lepiej by było się rozstać i ułożyć sobie życie z kimś innym. Warto jednak zastanowić się nad tym, co mamy wspólnego i na tym się skupić. Może są to wspólne wartości i cele? Podobne przekonania? Może słuchamy podobnej muzyki, oglądamy te same filmy? Mamy podobne sposoby spędzania wolnego czasu…?

Wzajemna troska

Czasami najlepsze są proste rozwiązania. Jeśli w naszym związku przeżywamy trudne chwile, możemy spróbować zmienić to drobnymi gestami. Rano możemy życzyć naszemu partnerowi miłego dnia, a wieczorem zapytać go, jak minął mu dzień. Możemy zaprosić go na wspólny obiad czy kolację. Możemy, a nawet powinniśmy wspierać go w trudnych chwilach. Pamiętajmy jednak, że związek tworzą dwie osoby i powinniśmy zarówno troszczyć się o tę drugą osobę, jak i pozwolić, aby ona troszczyła się o nas.

A Wy, w jaki sposób starajcie się zadbać o dobrą relację ze swoim partnerem? Podzielcie się w komentarzach.