Z odwodnieniem mamy do czynienia wtedy, kiedy stan wody w naszym organizmie jest zdecydowanie niższy od przeciętnego, czyli takiego, który jest niezbędny do właściwego funkcjonowania organizmu. Szczególnie teraz, kiedy słońce nas rozpieszcza a słupki temperatur wędrują w górę – bardzo łatwo się odwodnić.

jak zadbać o prawidłowe nawodnienie latem

Czym właściwie jest odwodnienie?

Johan Soolman (dietetyk i certyfikowany trener w Soolman Nutrition and Wellness) uważa, że podczas upałów utrzymywanie odpowiedniego poziomu wody w organizmie jest zdecydowanie trudniejsze niż w niższych temperaturach. Wiąże się to ze zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na nawodnienie w okresie letnim. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury ciała, regularną pracę jelit oraz mniejsze ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Jakie są możliwości odpowiedniego nawodnienia?

Po pierwsze, kup sobie nową butelkę z wodą. Tak samo, jak nowy strój treningowy może cię zmotywować do ćwiczeń – odpowiednia butelka będzie cię zachęcać do odpowiedniego nawadniania. W sklepach znajdziesz wiele butelek do wyboru. Wybierz taką, której kolor i format będzie dla ciebie przyjemny, a wtedy z chęcią będziesz po nią sięgać.

Po drugie, monitoruj swoje spożycie wody. Warto zainwestować w tzw. inteligentną butelkę, która dzięki aplikacji podłączonej przez Bluetooth wysyła ci sygnały, kiedy nie pijesz odpowiedniej dla ciebie ilości wody.

Zadbaj o to, aby twoja woda była smaczna. Lepiej smakuje woda przefiltrowana niż prosto z kranu. Możesz też wrzucić do swojej wody ulubiony owoc czy zioła, np. plater cytryny albo liść mięty.

Woda to nie tylko płyny – spożywaj potrawy, które mają w sobie wodę. Wiele letnich, a zarazem smacznych potraw odpowiednio nawilża. Warto skusić się na arbuz czy sałatkę z ogórka. Na plażę możesz też wziąć pojemnik z pomidorkami koktajlowymi.

Śledź też wydalanie płynów. Wskaźnikiem odpowiedniego nawodnienia jest kolor moczu oraz częstość jego oddawania. Mocz oddawany co godzinę lub dwie, o lekko lemoniadowej barwie jest odpowiedni. Jednak rzadkie oddawanie moczu i to o ciemniej barwie może sugerować zbyt małą ilość płynów w organizmie.

Dobrym sposobem na nawodnienie może też być woda solankowa czy woda sodowa. Jej nadmierne ilości mogą być szkodliwe na zęby, ale szklanka dziennie działa zdrowotnie. Możesz do niej wrzucić jakiś owoc, by nadać jej bardziej wyrazisty smak.

Inną propozycją może być woda kokosowa. W upalne dni jest ona bardzo orzeźwiająca. Jednak trzeba uważać na jej ilość, ponieważ jest ona dość kaloryczna.

Warto też pamiętać o tym, by ograniczyć kawę i alkohol. Kawa mrożona czy kolorowy drink to nie to samo, co woda. Podczas upału powinno pić się maksymalnie jedną kawę dziennie.

Podstawowa zasada: woda na pierwszym miejscu

Lato wiąże się też z różnego rodzaju spotkaniami, typu piknik czy grill. Podczas podróży na takie imprezy z pewnością będziesz spragniony. Jednak warto pamiętać o tym, żeby już na miejscu pierwszym napojem, po który sięgniesz była woda, a dopiero potem napój alkoholowy. Pamiętaj, woda to najważniejszy płyn dla odpowiedniego nawodnienia organizmu.