Większość z nas sięga po słodycze regularnie. W końcu to obowiązkowa przekąska do porannej kawy, a nawet sposób na odstresowanie po intensywnym dniu. Często zapominamy jednak, że regularne zajadanie się dużymi ilościami cukru może nieść za sobą przykre konsekwencje. Poznaj kilka tipów, dzięki którym skutecznie ograniczysz słodycze w swojej diecie!

cukier, słodycze, objadanie

CZY NADMIAR CUKRU SZKODZI?

Choć same słowa to solidne wyolbrzymienie, nie bez powodu cukier określa się mianem „białej śmierci”. Najbardziej widoczną, przykrą konsekwencją spożywania nadmiernej ilości słodyczy jest wzmożona tendencja do przybierania na wadze. W przypadku fruktozy nasz organizm zaburza hamulec poczucia łaknienia, sprawiając, że spożywamy znacznie większą ilość cukru, niż faktycznie jest nam potrzebna. Taki zabieg z kolei sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, prowadząc w konsekwencji do nadwagi i otyłości. Do przykrych następstw nadmiernego spożywania słodyczy zaliczamy również cukrzycę, podwyższony cholesterol, senność i problemy z koncentracją, miażdżycę oraz choroby zębów i jamy ustnej.

OGRANICZANIE SŁODYCZY

Proces ograniczania słodkiego może stanowić niemałe wyzwanie. Jeżeli jednak wykażemy się konsekwencją w działaniu, pierwsze trudności miną już po kilku tygodniach. Kluczem do sukcesu może okazać się odpowiednie dawkowanie słodyczy. Nie rezygnujmy ze słodkiego z dnia na dzień – tak nagłe rozwiązania najczęściej nie przynoszą stałych efektów. Zacznijmy od codziennej, banalnej rutyny – zmniejszmy ilość łyżeczek cukru, którą dodajemy do gorących napojów. Nasze kubki smakowe na pewno stanowczo zaprotestują, ale już po kilku kolejnych filiżankach zaczną przyzwyczajać się do nowej codzienności.

Zadbajmy o pełnowartościową, zbilansowaną dietę i regularność spożywania posiłków. To jedne z głównych grzechów podjadaczy słodyczy. W momencie, w którym w naszej diecie brakuje składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, automatycznie dopada nas ochota na porcję słodkości. To w końcu najprostsza droga do odhaczenia potrzebnej dawki kalorii.  

Pożegnaj się z cukrowym kącikiem. Nie ukrywajmy – w każdej kuchni znajdzie się magiczna szuflada, do której regularnie rzucamy zapasy słodkości. Takie działania nie przyniosą upragnionych efektów. Mając w świadomości obraz czekających na nas wafelków, sięgniemy po nie prędzej czy później. Pozbądźmy się zapasów słodyczy i ograniczmy kupowanie nowych. Ćwiczenie naszej silnej woli w takim przypadku rzadko przynosi zamierzone efekty.

Często po słodkości sięgamy wyłącznie dla zabicia czasu. Wizja wieczornego seansu na kanapie bez przekąski pod ręką wydawać mogłaby się przecież irracjonalna. Znajdźmy więc zdrowsze zamienniki, które wpiszą się w nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – domowej roboty chipsy z owoców lub hummus z warzywami.

Wytrwanie w wyzwaniu redukującym słodkie przyjemności nie należy do najłatwiejszych. Samozaparcie i konsekwentność sprawią jednak, że pierwsze efekty pojawią się już po kilkunastu dniach. W końcu wymarzona figura i polepszone samopoczucie warte są wyrzeczeń.