Wakacyjny czas nierzadko wzbudza w nas myśli dotyczące zmiany diety.  W upalne lato chcemy wyglądać, jak najatrakcyjniej i bez skrępowania nosić szorty, krótkie bluzki czy bikini na plaży. Najczęściej kierują nami kompleksy, zdarza się, że rzeczywiście przydałoby się nam zrzucić parę kilogramów, aby poprawić wygląd sylwetki.

Jak zmotywować się do zmiany diety?

Odpowiedni wybór

Podstawową zasadą odchudzania jest odpowiedni wybór diety. Dzisiejszy świat oferuje nam wiele możliwości mające zagwarantować nadzwyczajne efekty. Jednak najlepsza dieta, to ta zbilansowana, która nie zaowocuje efektem jojo. Powinna być odpowiednio dobrana do naszych potrzeb wynikających z wieku, płci czy trybu życia i uwzględniać odpowiednie proporcje wszystkich składników odżywczych. Warto jak najwięcej poczytać na ten temat lub skonsultować się z dietetykiem.

Zalety zdrowego odżywiania

Jeśli chcesz wytrwać w tym postanowieniu, może Ci pomóc wypisanie zalet zdrowego odżywiania. Przede wszystkim zalicza się do nich możliwość uzyskania wymarzonej sylwetki, ale nie tylko. Zdrowe odżywianie wpływa pozytywnie zarówno na fizyczne, jak i psychiczne samopoczucie. Dodaje energii, poprawia nastrój, a także pomaga w odzyskaniu pewności siebie. Jednak przy tym ostatnim należy uważać – wygląd jest ważny, ale nie najważniejszy. Może pomóc w poczuciu pewności siebie, ale tutaj należy się skupić przede wszystkim na tym, co mamy w środku.

Szansa na sukces

Ważnym elementem motywacji jest uświadomienie sobie wielkiej szansy na sukces. Jeśli podchodzimy do zmiany diety z myślą, że i tak nam się nie uda to szybko się poddajemy i rzeczywiście tak będzie. Jeśli jednak uwierzymy w siebie i własne możliwości, włożymy większy wysiłek w walkę z kilogramami, a uzyskiwane w ten sposób efekty będą nas coraz bardziej napędzać.

Eliminacja przeszkód

Kiedy myślimy o pozytywnych aspektach zmiany diety to nie wydaje nam się ona taka trudna. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej. Trudno oprzeć się pokusom, zwłaszcza jeśli znajdziemy się w gronie znajomych zajadających nasze ulubione przysmaki. Czasami jedynym rozwiązaniem może być unikanie takich sytuacji. Zamiast wyjścia do KFC czy McDonald’s możesz zaproponować swoim przyjaciołom wspólną wycieczkę rowerową czy wypad na basen.

Pozytywne nastawienie

W pozytywnym nastawieniu chodzi przede wszystkim o zmianę myślenia. Zamiast narzekać na to, że musimy sobie odmówić tego czy tamtego, możemy zastanowić się nad tym, jak przyrządzić posiłek smacznie i zdrowo. Jeśli jesteśmy kreatywni lub poświęcimy trochę czasu na szukanie przepisów to nasza nowa dieta, może się okazać dobrą zabawą i szansą na poznawanie nowych smaków.

Najważniejszy jest ruch

Powinniśmy pamiętać, że w odchudzaniu dieta to jeszcze nie wszystko. Możemy zdrowo się odżywiać i nie osiągać pożądanych efektów tylko dlatego, że nie poświęcamy odpowiedniej ilości czasu na ćwiczenia. A przecież to przede wszystkim one pomagają nam w kształtowaniu naszej sylwetki. Czas wakacji nam przy tym sprzyja – zwykłe ćwiczenia mogą nas nudzić, ale jest wiele możliwości, które są dobre zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Spacer, rower, rolki, basen… Jest w czym wybierać! Pozostaje mi tylko życzyć: powodzenia!

Autor: Anna Aniśko