Jesień to zazwyczaj okres grypy i przeziębienia. Uratować przed tym może nas sezonowa kuchnia, która wzmocni naszą odporność. W tym okresie pojawiają się nowe sezonowe warzywa i owoce. Ponadto z tych całorocznych można wydobyć głębszy smak. Warto więc jesienną kuchnię na rozgrzanie i uodpornienie organizmu.

Jesienna kuchnia: Pomysły na sezonowe warzywa i owoce

Królowa jesiennych warzyw to dynia

Jesienna kuchnia nie obejdzie się bez dyni. To warzywo ma zazwyczaj typowo jesienny pomarańczowy kolor, ale możemy też spotkać je w kolorze żółtym, czy zielonym. Swoją barwę zawdzięcza dużej ilości beta-karotenu, który ma właściwości antyoksydacyjne. Dynia zawiera również wiele witamin m.in. A, B, C, E, K, a także kwas foliowy, więc nie może jej zabraknąć w posiłkach kobiet w ciąży. Regularne stosowanie dyni w kuchni w okresie jesiennym, pomoże zachować nam nie tylko zdrowie, ale również poprawić wygląd. Wszystko dzięki zawartości minerałów takich, jak cynk, żelazo, magnez, potas, wapń, które wpływają na poprawę stanu skóry, włosów i paznokci.

Czas na grzybobranie

Grzybobranie to świetny sposób na sobotnią przygodę z rodziną w lesie. Skorzystać można na tym podwójnie, bo grzyby świetnie sprawdzą się również w kuchni. Po ich zebraniu należy je oczywiście oczyścić, obrać i pokroić. Tak przygotowane świetnie nadadzą się do urozmaicenia różnych potraw. Jesienna kuchnia z grzybami daje wiele szybkich i łatwych możliwości: sos grzybowy, zupa grzybowa, kanie smażone, czy też jajecznica z kurkami. Część grzybów można również zamrozić i wykorzystać je nawet późną wiosną, czy latem, gdy są mniej dostępne. Do mrożenia najlepiej nadają się borowiki, podgrzybki i maślaki. Dobrym sposobem jest też ich suszenie, któremu towarzyszą piękne zapachy.  Warto również zdecydować się na marynowanie koźlaków, opieńków, rydzy, czy gąsek.

Produkty rozgrzewające

Chłodna i wietrzna jesień to motywacja, by sięgnąć po produkty rozgrzewające. Idealnie nadadzą się do tego takie produkty jak czosnek, imbir i papryczki chili. Świetnie sprawdzą się przy walce z chorobą, a wszystko dzięki zawartości witaminy C, związków antyoksydacyjnych oraz minerałów.

Moc przypraw w jesiennej kuchni

Przyprawy jesienią będą pełnić nie tylko funkcję dodatku smakowego, ale również naturalnego termogenika. Granulowany czosnek, papryka chili, imbir, cynamon, curry, kurkuma czy pieprz cayenne pomogą nam się ogrzać, dzięki pobudzeniu impulsów w naszym mózgu, by organizm zaczął szybciej pracować i przyspieszył metabolizm. Za to całe zamieszanie odpowiedzialne są kapsaicyna, gingerol oraz kurkumina. Regularne stosowanie termogeników przyjazne jest przy odchudzaniu. Warto o tym pamiętać, gdyż jesienią wprowadzamy się w bardziej pasywny styl życia i nasz wydatek energetyczny jest mniejszy, a metabolizm spowolniony w stosunku do aktywnego lata.

Jesienna kuchnia na słodko

Najpopularniejsze jesienne owoce to śliwka i pigwa. Choć ta druga trochę wypadła z obiegu, gdyż zastępowana jest jabłkami oraz gruszkami. Pamiętajmy również, że jesień to też okres powideł, dżemów i słodkich przetworów. W czasie ich przygotowywania warto użyć miodu z pasieki zamiast białego cukru, ponieważ to znacznie zdrowsze i bardziej wartościowe dla zdrowia rozwiązanie. Miód ma niższy niż cukier indeks glikemiczny oraz jest mniej kaloryczny, a zarazem słodszy.

Jesienna kuchnia jest niskokaloryczna

W tym okresie dostępnych jest jeszcze wiele rodzajów warzyw oraz owoców, więc jesienna kuchnia może być bardzo lekka. Wystarczy tylko smażenie wymienić na pieczenie oraz duszenie. Produkty charakterystyczne dla jesieni są małokaloryczne. Wspomniana dynia zawiera jedynie ok. 30 kalorii na 100g, a grzyby ok. 40 kcal na 100g. Inne popularne jesienią warzywa typu bakłażan, cukinia, brokuł, czy kalafior zawierają 16-30 kalorii na 100g. Owoce natomiast będą się charakteryzowały nieco wyższą wartością energetyczną, bo 100g śliwek to prawie 50 kcal. Jedno jabłko lub gruszka to ok. 80-100 kcal. Biorąc pod uwagę, że warzywa i owoce to produkty bogate w błonnik, zapewnią nam sytość na długi czas. Brak uczucia głodu oraz ich niska kaloryczność pozwolą nam utrzymać zadowalającą sylwetkę, nawet przy obniżonej aktywności fizycznej.

Autor: Sandra Skorupa