Praktycznie każdy z nas kojarzy dania takie jak zakopiański oscypek z grilla, czy poznańskie rogale marcińskie. To chyba najbardziej popularne regionalne przysmaki w Polsce. Co jednak z innymi tradycyjnymi daniami naszego pięknego kraju? Czy potrafilibyście je nazwać, gdybyście dostali je podane na talerzu w restauracji? Poniżej przedstawiamy Wam jedne z najciekawszych  smaków dawnej Polski, oraz podpowiadamy, gdzie należy ich szukać. 

Zupa bryndzowa z boczkiem – Podhale

Zapomnijcie o kwaśnicy! W Zakopanem i jego okolicach spróbować można nie tylko pysznych owczych serów, ale także znakomitej regionalnej podhalańskiej zupy bryndzowej. Przygotowuje się ją najczęściej z dodatkiem ziemniaków, smalcu, czosnku i kwaśnej śmietany.  Jeśli jeszcze nie mieliście okazji spróbować tego górskiego przysmaku – koniecznie to zróbcie! Nie ma chyba nic lepszego po długim górskim trekkingu, niż ta rozgrzewająca zupa z dodatkiem pysznej pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. 

Proziaki – Podkarpacie

Proziaki, czyli regionalne przysmaki na Podkarpaciu, to nic innego jak pyszne bułeczki mączne przygotowywane na bazie sody i kwaśnej śmietany. Wedle tradycyjnej receptury powinny być wypiekane w oryginalnych kaflowych piecach rozpalonych za pomocą drewna. Dziś jednakże mało kto takie urządzenia jeszcze posiada, dlatego z biegiem czasu zaczęto szukać nowej, wygodniejszej alternatywy. Dziś, proziaki z powodzeniem wykonacie również we własnym domu używając najzwyczajniejszej na świecie patelni. Smakują rewelacyjnie zarówno na słodko jak i na słono. My polecamy je z dodatkiem masła czosnkowego i dodatkiem pietruszki. 

Kartacze – Mazury

Udając się na Mazury, warto wiedzieć, że „kartacze„, to jedna z tych potraw, których spróbowania nie powinniśmy sobie odmawiać. Na pierwszy rzut oka są one bardzo podobne do pyzów ziemniaczanych, jednakże kształtem przypominają raczej kotlet de volaie. Podaje się je same, albo (podobnie jak pierogi) wypełnione farszem mięsnym, kapustą, lub grzybami. Z racji tego, że w kuchnia polska większość swoich dań opiera na produktach mącznych i ziemniakach, warto próbować dawnych smaków, aby wiedzieć, czym i w jaki sposób się one od współczesnej, serwowanej nam na co dzień kuchni 

Pyry z gzikiem – Wielkopolska

To typowe danie, które z pewnością znajdziemy w niejednej poznańskiej restauracji. „Pyry”, to po prostu inna nazwa na nasze ziemniaki, natomiast „gzik”, jest mieszanką śmietankowego twarogu, cebulki, czosnku, szczypiorku oraz przypraw takich jak sól i pieprz. Ziemniaki podawane są najczęściej w mundurkach (uprzednio zapieka się je w piekarniku), natomiast na ich wierzch kładzie się wspomnianą już wcześniej twarogową mieszankę. 

Mrowisko – Podlasie

W kuchni polskiej mamy wiele ciekawych ciast i deserów takich jak „kopiec kreta”, czy „topielec”. Ale czy słyszeliście kiedyś o „mrowisku” ? Jest to regionalny deser serwowany na Podlasiu przeważnie przy okazji uroczystości rodzinnych z tego co względu, że ma jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy i niecodzienny wygląd. Są to bowiem faworki (lub chrust), poukładane jeden na drugim tak, aby przypominały wyglądem prawdziwy tort. Na koniec całość polewa się sosem przygotowanym z miodu, masła i cukru pudru (tak, aby konstrukcja się nie przekrzywiała), i posypuje makiem przypominającym mrowki (stąd nazwa ciasta), oraz suszonymi owocami. 


Autor: Agnieszka Kamm