Lato to nie tylko czas urlopów, wypoczynku i zabawy. Przez upały, silne słońce oraz liczne pyłki, można nabawić się wielu zmian skórnych, które bywają wyjątkowo uciążliwe. Ciężko wyleczyć problemy ze skórą, gdy na co dzień porusza się w ciuchach odsłaniających ciało. Już nie wspominajmy o tym, że każdy chciałby mieć idealnie gładką skórę, a nie zmiany, które rzucają się w oczy. O skórę trzeba dbać, ale co zrobić, gdy będzie już za późno? Przygotowaliśmy listę kilku najczęstszych problemów skórnych, które występują latem.

problemy skórne

Alergie

Latem pyli wiele roślin. Okres pomiędzy czerwcem, a sierpniem szczególnie uderza w osoby uczulone na trawy, grzyby, bylicę i pokrzywę. Najczęstszymi objawami alergii są problemy wziewne, np. zatkany nos, katar czy kaszel. Mogą pojawić się jednak pokrzywki czy zmiany skórne.

Istnieje jednak alergia, która uderza w skórę, jak żadna inna – to alergia na słońce. Gdy ciało uczulonego będzie wystawione na ostre promienie, pojawią się na nim grudki, pęcherze, plamy i czerwone wysypki. Aby się przed tym chronić, trzeba w miarę możliwości zakrywać skórę oraz używać kremów z wysokim filtrem.

Oparzenia słoneczne

Nawet jeśli nie posiada się alergii na słońce, trzeba pamiętać o kramach z filtrami. Oparzenia występują w formie czerwonych plam na skórze. Często towarzyszy im silny ból, gorączka czy zawroty głowy. Miejsce oparzenia trzeba chłodzić, np. korzystając ze specjalnych żeli, aerozoli czy kompresów.

Ugryzienia owadów

W lecie, aż roi się od przeróżnych owadów. Komary, osy, pszczoły, biedronki, bąki, szerszenie, trzmiele i wiele innych. Jeśli nie ma się uczulenia na dany jad, ślad powinien szybko zniknąć. Może pojawić się jedynie lekkie zaczerwienie i swędzenie.

W przypadku alergii jednak sprawa ma się o wiele gorzej. Po ukąszeniu może pojawić się zaczerwienienie, pokrzywka, świąd i ból. Te objawy mogą połączyć się z wysoką temperaturą, osłabieniem, niepokojem, a nawet dusznościami.

Na ukąszenie owadów używa się leków przeciwhistaminowych w tabletkach bądź w maściach. Jeśli do ugryzienia doszło w okolicach twarzy, szyi czy klatki piersiowej – trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem.

Przebarwienia

Pod wpływem promieni słonecznych na skórze mogą pojawiać się rogowacenia, łuszczące się plamy, a u osób starszych, tak zwane plamy starcze. Takie zmiany często pojawiają się na twarzy i rękach. Mogą powstawać również pod wpływem kosmetyków, np. przez krem z filtrem, który pamięta ostatnie wakacje. Aby uniknąć przebarwień i plam warto używać sprawdzonych kosmetyków, kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz nie wolno narażać skóry na długi kontakt z ostrym słońcem.

Potówki

W miejscach zakrytych, które łatwo zgrzać i otrzeć, często pojawiają się potówki. To małe krostki bądź pęcherzyki. Najczęściej występują w pachwinach, pod pachami czy na tułowiu. Aby im zapobiec, warto nosić przewiewne ubrania, wietrzyć skórę, często się myć oraz dokładnie wysuszać ciało. Należy też pamiętać o dokładnym myciu się po kąpielach w słonych wodach, czy tych z chlorem.