Masz problemy z pamięcią? Nie możesz się na niczym skoncentrować? Nie jesteś w stanie zapamiętać informacji? Być może Twoim problemem jest mgła mózgowa. To przypadłość współczesnego społeczeństwa, które żyje szybko, często w stresie, a do tego zewsząd dochodzi natłok informacji. Wiek ani płeć nie mają znaczenia i zamglenie umysłowe może dotknąć każdego i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Dowiedz się więcej na temat mgły mózgowej.

Mgła mózgowa - przypadłość XXI wieku

Co to mgła mózgowa czyli brain fog?

Medycyna określa ten stan, jako zespół objawów związanych z pracą mózgu. Polegają one na zaburzeniach funkcji poznawczych i  innych procesów zachodzących w naszej głowie. Może to wiązać się z terminem medycznym – Syndrom Przewlekłego Zmęczenia. Najprościej brain fog można zobrazować, jako następującą scenę: jesteś w trakcie zadania lub rozmowy, nagle twój mózg doświadcza pewnego rodzaju ,,zwarcia”. Zapominasz słów, tego co robiłeś wcześniej, nie możesz się skupić. Masz wrażenie, że otaczający świat porusza się szybciej, a ty nie jesteś w stanie nadążyć.

Jakie są objawy mgły mózgowej?

W zależności od osoby, mgła mózgowa może działać  inną siłą i częstotliwością. Nie muszą wystąpić wszystkie objawy, a zaledwie jeden. Zamglenie umysłowe dotyka w różnych sytuacjach: w pracy, na studiach czy podczas zwykłej rozmowy. Gdy nie możesz myśleć kreatywnie i odczuwasz zmęczenie, mgła mózgowa wysyła sygnały.

Oto kilka z nich:

  • brak motywacji;
  • ciągłe zmęczenie;
  • problemy z pamięcią;
  • brak koncentracji.

Jakie są przyczyny brain fog?

Jeśli masz do czynienia z całą listą zadań i obowiązków, ustalenie głównej przyczyny mgły mózgowej powinno być priorytetem. Pomoże to wyeliminować męczącą przypadłość, jaką jest brain fog. Do głównych przyczyn należą:

  • przewlekły stres;
  • brak snu;
  • brak aktywności fizycznej;
  • nieodpowiednia dieta.

 Jak długo trwa stan mgły mózgowej?

Zwykle nie utrzymuje się w nieskończoność, ale niestety tak szybko, jak odchodzi może znów powrócić. Kiedy uderza, może utrzymać się tylko przez kilka godzin, a czasami może i trwać przez kilka tygodni. Czas trwania mgły mózgowej to indywidualna sprawa i nie należy jej bagatelizować. Oznacza to również, że to ile trwa, zależy od ciebie i w pełni  możesz ją kontrolować, a co za tym idzie, skrócić czas trwania.

W jaki sposób pozbyć się brain fog?

Brain fog to sposób, w jaki twój mózg chce się z tobą skomunikować i zmusić do wdrożenia w życie pewnych zmian. Oczywiście nie istnieje żaden cudowny i szybki sposób, ale jeśli dostosujesz się do pewnych wskazówek, możesz pozbyć się zamglenia umysłowego. Nadrzędną sprawą jest po prostu zadbanie o siebie. Zmiana dotychczasowego stylu życia pomoże ci polepszyć kondycję twojego mózgu:

  • radź sobie ze stresem (znajdź dla siebie metodę, która pozwoli zniwelować stres np. medytacja, czytanie);
  • uprawiaj sport (ćwicz kilka razy w tygodniu, systematycznie);
  • śpij odpowiednią ilość godzin (człowiek zwykle potrzebuje od 7 do 9 godzin snu, w ten sposób mózg się regeneruje);
  • prawidłowa dieta (unikaj fast foodów, staraj się odżywiać zdrowo);
  • pij dużo wody (odwodnienie może być przyczyną złej pracy mózgu, spożywaj do 3 litrów wody dziennie, wspomożesz krążenie, a tym samym przepływ krwi do mózgu).

Autor: Klaudia Bogdan