Mikołajki – jak to się zaczęło?

Dziś 6 grudnia, czyli mikołajki – tego dnia do wszystkich grzecznych dzieci przychodzi Św. Mikołaj i przynosi im prezenty. U niegrzecznych też się zjawia, ale dla nich zamiast prezentów ma rózgi. Zdarza się również, że dorośli wymieniają się prezentami z tej okazji. Jednak już mało osób pamięta, skąd się wziął ten zwyczaj.

mikołajki

Historia prawdziwego Świętego Mikołaja

Wiadomo, że urodził się w zamożnej rodzinie na prowincji w Azji Mniejszej. Rodzice zostawili mu ogromną fortunę, którą rozdał ubogim. Mikołaj został biskupem diecezji w stolicy Myry, gdzie słynął ze swojej świętości, poświęcenia i cudów. Za czasów panowanie cesarza Dioklecjana był uwięziony i zmuszony do opuszczenia rodzinnych stron. Powrócił tam dopiero po uprawomocnieniu chrześcijaństwa przez cesarza Konstantyna. Pod koniec życia złożył wizytę Ojcu Świętemu w Rzymie. Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia ok. 350 roku i został pochowany w Myrze, skąd w 1087 roku zostały wykradzione relikwie i przeniesione do Bari. Według legendy zatrzymał się tam podczas swojej pielgrzymki do Rzymu.Życiorys Świętego Mikołaja dokumentuje tak naprawdę niewiele faktów historycznych. Może dlatego z tą postacią wiąże się szereg mitów i legend. Jedna z legend głosi, że pewien ojciec trzech córek stracił majątek i obawiał się, że zostaną zmuszone do prostytucji. Jednak Mikołaj wyrzucił przez okno stos złotych monet, dzięki którym mężczyzna spłacił długi i wydał najstarszą córkę za mąż. Kolejne dwie sakiewki podrzucone przez Mikołaja pomogły uratować kolejne córki. Współczesne mikołajki prawdopodobnie zainspirowane zostały tą legendą.

Mikołajki współcześnie

Współczesny zwyczaj wręczania prezentów dzieciom w mikołajki pojawił się w średniowieczu. Już w XV-wieczny źródłach pojawiają się wzmianki, że Święty Mikołaj przynosił prezenty w dniu swojego święta. Do jego atrybutów należały siwa broda, pastorał, mitra, a także długa, czerwona szata biskupia. Czasami pojawiał się osobiście, innym razem wręczał prezenty na inne sposoby. W Holandii wystawiano buty przy kominku, w Austrii na parapecie, a w Czechach wieszano skarpety na ramach okiennych. Współcześnie polskie dzieci dostają prezenty pod poduszkę, a w szkołach lub pracy istnieje zwyczaj losowania osoby, której wręczymy prezent na mikołajki.

Post Author: Redakcja

Leave a Reply