Nie da się ukryć, że w tym roku byliśmy bardziej narażeni na obecność niechcianych szkodników w naszych domach. Szczególnie w większych miastach panowała plaga moli spożywczych, których pozbycie się raz na zawsze jest niezwykle trudne, ponieważ gdy już raz w twoim domu pojawią się mole, możesz być pewny, że wkrótce powrócą. Istnieje wiele sposobów, które pozwolą Ci wytępić te szkodniki i zapewnią Ci spokój na lata. Nawet jeśli nigdy nie miałeś styczności z tymi owadami, warto wiedzieć jak się zachować, gdy pojawią się w twoim domu!

Mole spożywcze i odzieżowe – jak uniknąć walki z tymi szkodnikami?

Skąd się biorą mole?

Mole to małe, szare ćmy, których obecność zazwyczaj można zaobserwować wieczorem. Jednak jeśli jest ich więcej najprawdopodobniej zobaczysz je także w dzień. Mole spożywcze, czyli mklik mączny lub omacnica spichrzanka często pojawiają się w naszych kuchniach latem. Ich larwy zostają przynoszone przez nas ze sklepów, a ponieważ bez problemu pokonują opakowania produktów spożywczych bardzo trudno jest nam je od razu zauważyć. Żywność, w której przebywają mole nie nadaje się do jedzenia, więc gdy tylko dostrzeżesz w produktach mącznych cienkie oploty podobne do pajęczyny lub same larwy, bez wahania je wyrzuć! Natomiast mole odzieżowe pojawiają się najczęściej w pomieszczeniach niewietrzonych, przede wszystkim w szafach. Często zdarza się, że te szkodniki przychodzą do nas od sąsiadów, a wtedy ich pozbycie się może być znacznie trudniejsze.

Jak zwalczać mole?

Jeśli już uświadomiłeś sobie, czym są mole i w jaki sposób mogły znaleźć się w twoim domu, należy przejść do etapu pozbycia się ich raz na zawsze. Na początku musisz wyrzucić wszystkie produkty, w których mogą znajdować się te szkodniki (nawet zamknięte)! Następnie za pomocą odkurzacza odkurz dokładnie całe pomieszczenie, wszystkie szafki i zakamarki za meblami, by pozbyć się zazwyczaj niewidocznych na pierwszy rzut oka larw i jajeczek tych owadów. Po dokładnym odkurzaniu należy równie dokładnie umyć wszystkie szafki ciepłą wodą z dodatkiem octu lub szarego mydła. Po wyczyszczeniu wszystkich szafek możesz w każdej rozłożyć goździki, liście laurowe lub wysuszoną lawendę. Warto zaopatrzyć się również w specjalne pułapki na mole spożywcze, które złapią niechciane dorosłe osobniki i zapobiegną ich dalszemu rozmnażaniu.

Jak uniknąć walki z molami?

Oto kilka ważnych kroków, które uchronią Cię przed nalotem moli:

  • wszystkie mąki, kasze, makarony, herbaty itp. przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach (szklanych lub metalowych),
  • wywietrz dokładnie wszystkie pomieszczenia, szczególnie szafy,
  • zaopatrz się w saszetki z suszoną lawendę i umieść je w kuchni oraz w szafie,
  • w kuchni co jakiś czas umieszczaj świeże goździki oraz liście laurowe.

Zapobieganie pojawienia się tych szkodników w naszych domach jest znacznie prostsze niż walka z już „zadomowionymi” szkodnikami, dlatego warto pamiętać o tych prostych zasadach.

Autor: Karolina Herba