Ludzie zmagają się z różnymi chorobami i schorzeniami. O wielu z nich często nawet nie wiedzą. Żyją bez większych przeszkód, a gdy coś zaczyna im dolegać, zrzucają na barki złej pogody, zmęczenia czy przepracowania. Ale co jeżeli złe samopoczucie jest wynikiem poważniejszych chorób? Może dolega nam schorzenie, które może okazać się niezwykle poważne i opłakane w skutkach. Mam tu właśnie na myśli tytułowe problemy z ciśnieniem. Nadciśnienie i niedociśnienie, bo to o nich mowa mają różne przyczyny i różne objawy. Jak je rozpoznać i leczyć?

Nadciśnienie - czym jest i jak z nim walczyć?

Nadciśnienie

Z tym problemem zmaga się niemalże co trzeci Polak. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z przypadłości, co za tym idzie nie leczy jej. Taka sytuacja może prowadzić to poważnych powikłań. Z nadciśnieniem mamy do czynienia w momencie, kiedy poziom naszego ciśnienia tętniczego regularnie przekracza wynik 140/90 mmHg.

Rodzaje nadciśnienia

Wyróżniamy 3 rodzaje nadciśnienia:

  • I stopnia – ciśnienie skurczowe wynosi 140-149 mmHg, a rozkurczowe 90-99 mmHg;
  • II stopnia – ciśnienie skurczowe wynosi 160-179 mmHg, a rozkurczowe 100-109 mmHg;
  • III stopnia – ciśnienie skurczowe 180 mmHg i powyże,j a rozkurczowe 110 mmHg i powyżej;

Przyczyny

Powodów, przez które możemy mieć problemy z nadciśnieniem, jest wiele. Często zdarza się, że jest to nadciśnienie pierwotne, które nabywamy bez wyraźniej przyczyny. Najprawdopodobniej przez środowisko, w którym żyjemy oraz geny. Gdy jednak możemy wskazać dokładnie coś, co doprowadziło do powstania nadciśnienia tętniczego, mówimy o tak zwanym nadciśnieniu wtórnym. To może być spowodowane przez:

  • zespół Cushinga;
  • przewlekłe choroby nerek;
  • zwężenie aorty;
  • choroby tętnic nerkowych.

Czynnikami, które przyczyniają się do większego zagrożenia nadciśnieniem, są m.in. otyłość, palenie papierosów, niezdrowa dieta, bogata w duże ilości tłuszczów zwierzęcych oraz nadmierne spożywanie soli.

Objawy i skutki

U wielu chorych nadciśnienie tętnicze we wczesnej fazie nie wiąże się właściwie z żadnymi objawami. Przez to też trudno jest je zdiagnozować. Jeżeli jednak dojdzie do rozwoju choroby, np na skutek miażdżycy, zwiększa się ciśnienie krwi, co może spowodować zawał lub udar mózgu. Obok wysokiego ciśnienia w niektórych przypadkach pojawiają się także inne objawy. Zalicza się do nich duszności, bóle i zwroty głowy, bezsenność, kołatanie serca i potliwość.

Jak walczyć z nadciśnieniem?

Ważna przy leczeniu nadciśnienia jest zmiana trybu życia. Należy przede wszystkim odstawić wszystkie rzeczy, które mogły powodować wzrost ciśnienia, np. tłuste potrawy czy sól. Ważne jest także przyjmowanie różnych preparatów obniżających ciśnienie. Tak, jak w przypadku każdej innej choroby, szczególnie istotna jest regularność leczenia i nieprzerywanie go zwłaszcza we wczesnym stadium. Jeżeli zaczniecie podejrzewać u siebie problemy z ciśnieniem, to powinniście udać się do lekarza, który udzieli pełnoprawnej i specjalistycznej porady.