planowanie domowego budżetu

Często mamy zamiar planować nasz domowy budżet. Niestety popełniamy różne błędy, przez które porzucamy to zadanie. Jednak nie warto się od razu poddawać, lepiej zrozumieć, co robimy źle i jak to wpływa na nasze planowanie. Dzięki temu możemy odzyskać kontrolę nad naszymi finansami i w końcu zaoszczędzimy pieniądze. Oto najczęściej popełniane błędy w czasie planowania miesięcznego budżetu.

Błędne określanie miesięcznych kosztów

Ludzie często chcą znacząco obniżyć swoje wydatki i źle planują budżet. Za pierwszym razem możemy nie wiedzieć, ile pieniędzy przeznaczyć na poszczególne kategorie. W tym celu najlepiej sprawdzić nasze wydatki z ostatnich 3 miesięcy i na ich podstawie zaplanować miesięczny budżet. Często w planie umieszczamy zbyt niskie kwoty, a to kończy się porażką.

Brak monitorowania wydatków

Wiele osób nie śledzi swoich codziennych wydatków.  Jeśli tego nie robimy, trudno będzie nam określić, trudno nam będzie kontrolować nasz budżet, bo nie wiemy, kiedy osiągnęliśmy nasze miesięczne limity. Dlatego warto śledzić nasze wydatki – możemy to robić z pomocą specjalnego programu lub zapisywać ręcznie. Tylko wtedy uda nam się planować, a następnie kontrolować nasz miesięczny budżet.

Pomijanie pewnych wydatków

Kolejnym błędem popełnianym przez wiele osób jest niewliczanie pewnych wydatków do miesięcznego budżetu. Najczęściej pomijamy wizyty u fryzjera czy kosmetyczki, prezenty, a nawet niektóre rachunki. Jeśli ich nie wliczymy do naszego budżetu to kwota, która zostanie nam na koniec miesiąca, może nas zaskoczyć. Dlatego przy planowaniu miesięcznych wydatków warto dokładnie sprawdzić, czy nie pominęliśmy pewnych elementów, które wydają nam się nieistotne.

Brak pieniędzy przeznaczonych na nagłe wydatki

Przy planowaniu budżetu często zapominamy też uwzględnić nagłe, nieprzewidziane wydatki. Z tego powodu może nam braknąć pieniędzy, gdy przytrafi nam się coś niespodziewanego. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w danym miesiącu przytrafi nam się coś niespodziewanego. Dlatego warto zawsze uwzględniać w budżecie niespodziewane wydatki.

Określanie wszystkich wydatków jako potrzeby

Często wszystkie wydatki określamy jako potrzeby, a wtedy trudniej nam powstrzymać się przed wydawaniem pieniędzy na nie. Musimy więc inaczej określać niektóre cele, na które przeznaczamy pieniądze. Głównymi potrzebami są jedzenie, rachunki oraz transport w granicach rozsądku. Reszta do rzeczy, które chcemy mieć. Jeśli tak je określimy, łatwiej będzie nam z niektórych zrezygnować.

Oszczędzanie na rozrywce

Często pomijamy rozrywkę w naszym budżecie, bo w ten sposób chcemy zaoszczędzić pieniądze. Nie jest to dobry pomysł! Jeśli pominiemy rozrywkę w naszym budżecie, może się okazać, że wydamy na nią wiele pieniędzy. Lepiej określić racjonalną kwotę na różne wyjścia i się jej trzymać. Wtedy nie będzie nas kusić, żeby wydać za dużo.

 

Traktowanie miesięcznych zobowiązań jako całość

Z reguły miesięczne rachunki zobowiązania oraz rachunki wliczamy do jednej kategorii i się nad nimi nie zastanawiamy. Dlatego co miesiąc wydajemy na wszystko tę samą kwotę, a tak naprawdę możemy ją zmniejszyć. Wystarczy każdy zobowiązanie rozpatrzyć osobno i zastanowić się, co możemy zrobić, aby zaoszczędzić. Powinniśmy zawsze szukać najlepszej oferty, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy każde zobowiązanie dokładnie przeanalizujemy.

Brak zaplanowanego budżetu

W czasie planowanie budżetu możemy popełnić wiele błędów. Jednak największych z nich będzie rezygnacja z tego zadania. Takie osoby najczęściej żyją z dnia na dzień, a na koniec miesiąca zaczyna im brakować pieniędzy. Nigdy też nie udaje im się zaoszczędzić  na przyszłość. Dlatego warto planować domowy budżet. Na początku będziemy popełniać błędy, ale z czasem będzie coraz lepiej.