Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy wiele czasu. To właśnie tam zazwyczaj odpoczywamy, śpimy i regenerujemy siły na bycie produktywnym następnego dnia. To miejsce, które powinno dawać nam poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Powinno odprężać i relaksować, zapewniając zdrowy pełny sen. Dlatego oprócz wygodnego łóżka, równie ważna jest odpowiednia aranżacja wnętrza. Skupię się dzisiaj na przedstawieniu najlepszych kombinacji kolorów do sypialni, które pomogą sprawić, że to miejsce nie będzie tylko kolejnym zwykłym pomieszczeniem w naszym domu czy mieszkaniu.

Najlepsze kombinacje kolorów do sypialni!

Niebieski i beżowy

Kolor niebieski kojarzy nam się ze spokojem. Pomaga się skupić i zrelaksować. Badania udowodniły, że świetnie sprzyja nauce. Studenci, którzy uczyli się w pokoju z niebieskimi ścianami odnosili znacznie lepsze rezultaty. Może sypialnia to nie najwłaściwsze miejsce do nauki, ale wiele osób lubi sobie na przykład przeczytać dobrą książkę przed snem. Dzięki niebieskiemu czy też błękitnemu odcieniowi ścian, nasza koncentracja będzie lepsza, co pozwoli na przyjemniejsze obcowanie z literaturą. Nie należy jednak z nim przesadzać! Mimo wszystko niebieski jest kolorem chłodnym. Dlatego pomalowanie całego pomieszczenia w tych barwach, może dać uczucie przygnębiającego chłodu. Warto więc przełamać taki stan kolorem nieco cieplejszym. W tym przypadku dobrze sprawdzi się kolor beżowy. Nie będzie to zbyt duży kontrast do błękitu, ale da przyjemne odświeżenie i ocieplenie wizerunku w naszej sypialni. Można dla przykładu dobrać w tym kolorze meble, które dobrze skomponują się z niebieskim kolorem ścian.

Zielony z białym

Kolor zielony od razu przywodzi nam na myśl naturę, pokój, harmonię i dobrobyt. Mówi się, że kiedy jesteśmy czymś zdenerwowani, najlepiej spojrzeć na coś zielonego. To powinno od razu uspokoić skołatane nerwy. Z tego też powodu zielony bardzo dobrze sprawdzi się jako jeden z kolorów naszej sypialni. Czy to na ścianie czy pod postacią roślin, da uczucie ukojenia i zrelaksowania po ciężkim dniu. Ważne żeby nie był to kolor zbyt jaskrawy, bo przyniesie odwrotny efekt. Nie można też przesadzić z nadmierną jego ilością. Tak jak w przykładzie wcześniejszym. Zbyt duża ilość zielonego może przytłaczać. Dobrym kontrastem będzie kolor biały – neutralny, spokojny, nadający styl naszej sypialni. Meble w takich barwach są eleganckie i świetnie pasują do prawie każdego stylu, w jakim chcemy udekorować miejsce naszego odpoczynku

Czego unikać?

Najważniejsze jest to, żeby do sypialni wybrać kolory stonowane. Jaskrawe i intensywne kolory będą nas rozbudzać i rozpraszać. Utrudnią koncentrację i spokojny sen. Dlatego tez średni w sypialni nie sprawdzi się kolor czerwony. Nie będzie też pasował jaskrawy żółty czy pomarańczowy. Owszem, delikatne wstawki i dodatki w tych kolorach jak najbardziej są na miejscu. Dodadzą nieco ciepła i urok, potrzebnego w miejscu naszego azylu. Jednak nadmierna ich ilość może przynieść niepożądany efekt

W sypialni warto więc postawić na kontrast i wybrać te odcienie, które będą się wzajemnie uzupełniać. Nie powinno się pozwolić na dominację jednego koloru, bo jak głosi powiedzenie, co za dużo to niezdrowo. W ostateczności jednak to nasza sypialnie i każdy powinien urządzić ją w taki sposób, który jemu będzie odpowiadał.