Najpopularniejsze piosenki świąteczne

Trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez piosenek świątecznych. Rozgłośnie radiowe grają je już od listopada. Niektóre z nich usłyszymy, ale szybko o nich zapominamy. Jednak są też takie, o których trudno zapomnieć. Na przestrzeni lat powstało kilka hitów towarzyszących nam co roku w tym okresie. Przedstawiamy Wam listę najpopularniejszych świątecznych przebojów.

Wham “Last Christmas”

To chyba największy świąteczny przebój. Wyobrażacie sobie, że przestają go grać w radiu? Nam trudno byłoby w to uwierzyć. Utwór doczekał się wielu coverów, m.in. wykonywanego przez szaloną żabę. I chociaż piosenka nie jest wesoła, w końcu opowiada historię nieszczęśliwej miłości, to nadal ma wielu fanów i każdego roku przynosi niezły dochód. Teraz jednak może wywoływać większy smutek, ponieważ George Michael, jej autor i wykonawca, zmarł w zeszłym roku właśnie w czasie się świąt.

Mariah Carey “All I Want For Christmas Is You”

Kolejny świąteczny przebój, który towarzyszy nam każdego roku. Utwór doczekał się wielu coverów, ale żaden nie dorównał oryginału. Można go też usłyszeć w najpopularniejszym filmie świąteczny, czyli “To właśnie miłość”, a to towarzyszy miłości najmłodszych bohaterów, więc jest to niezwykle urocze wykonanie. Warto też dodać, że najlepiej sprzedającym się dzwonkiem świątecznym.

Band Aid “Do They Know It’s Christmas?”

W przypadku tego utworu sukces komercyjny był ważny, ale zupełnie innego powodu niż zazwyczaj. Utwór “Do They Know It’s Christmas?” został bowiem nagrany po to, aby wspomóc ofiary klęski głodu w Etiopii. Irlandzki piosenkarz Bob Geldof po obejrzeniu materiału na ten temat postanowił pomóc ofiarom. Wraz frontmanem zespołu Ultravox – Midgem Urem napisał utwór, który nawoływał do pomocy głodujący Etiopczykom. Piosenka została zaśpiewana przez czołowych muzyków irlandzkich i brytyjskich w 1984 roku. W utworze słychać między innymi Phila Collinsa, Boba Geldofa, Bono, Stinga, Midgema Urema, George Micheala, Dawida Bowiego, Boya Georga, Paula McCartneya oraz wielu innych popularnych artystów. W 1989 roku powstała kolejna wersja piosenki z powodu kolejnej klęski głodu w Etiopii, a w 2014 roku w ramach pomocy ofiarom epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej. Na przykładzie tego utworu doskonale widzimy, że piosenka świąteczna może być nie tylko piękna oraz popularna, ale też zdarza się, że niesie ważne przesłanie.

Jose Feliciano “Feliz Navidad”

Nie tylko angielskie piosenki cieszą się ogromną popularnością. Najpopularniejszy świąteczny utwór w Ameryce Łacińskiej odniósł sukces na całym świecie. Prosty i bardzo melodyjny refren sprawia, że trudno ją zapomnieć. Oryginalna wersja jest jedną z najczęściej pobieranych oraz emitowanych świątecznych piosenek w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Utwór został też uznany za jeden z 25 najpopularniejszych i najczęściej nagrywanych świątecznych piosenek na całym świecie.

“Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!”

Utwór “Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!” wyróżnia się na tle pozostałych, ponieważ nie ma w nim żadnego nawiązania do świąt. Mimo tego często zostaje uznawany za świąteczną piosenkę. Słowa utworu zostały napisane w lipcu 1945 roku podczas fali upałów w Los Angeles. Po raz pierwszy został nagrany Vaughna Monroe wraz z Norton Sisters dla RCA Victor w 1945 roku i od razu stał się wielkim hitem. Na przestrzeni lat swoją wersję utworu nagrało wiele artystów, m.in. Frank Sinatra, Dean Martin, Michael Buble, Rod Steward i Cascada.

Post Author: Redakcja

Leave a Reply