Grudzień to najbardziej nastrojowy miesiąc w roku. Tymczasem jego aura ujawnia się nie tylko za oknem, lecz także w naszych domach. W końcu wraz z nastaniem chłodniejszych dni coraz więcej czasu spędzamy, wygrzewając się pod kocem z kubkiem aromatycznego napoju w ręku. Kolejnym niezbędnikiem, zapewniającym przytulną atmosferę, są świece zapachowe, wprowadzające niepowtarzalny nastrój w domowym wnętrzu. Jednak, czy podczas ich zapalania, jesteś pewien, że nie szkodzisz swojemu zdrowiu? Aby pozbyć się toksycznych oparów w pobliskim otoczeniu, wybieraj naturalne świece – alternatywę dla parafiny.

naturalne świece

Dlaczego nie świece parafinowe?

Parafina jest najbardziej popularnym surowcem, jaki wykorzystuje się do produkcji świec. Wpływają na to głównie niskie koszty produkcji, a co za tym idzie – atrakcyjna cena dla konsumenta. Niestety wykonane z niej świece nie posiadają żadnych innych zalet, które skłaniałyby do ich zakupu. Wykazują one bowiem bardzo szkodliwe działanie, zagrażające naszemu zdrowiu. Parafina to w końcu nic innego, jak odpad powstały w procesie frakcjonowania benzyny z ropy naftowej.

Główną wadą świecy parafinowej okazują się substancje, jakie są uwalniane podczas jej spalania. Należą do nich: benzen, toluen, acroleina, acetaldehyd oraz formaldehyd. Kontakt z tymi szkodliwymi związkami przede wszystkim negatywnie wpływa na nasz układ oddechowy. Towarzyszą temu również inne skutki, jak: zawroty głowy; zaburzenie koncentracji; podrażnienie nosa, błony śluzowej gardła; a nawet obrzęk płuc i krtani.

Ponadto częstym elementem świec parafinowych okazuje się knot zawierający ołów. Stosuje się go w celu poprawy jakości płomienia, a także wydłużenia czasu spalania. Jak wykazują badania, ołów to substancja, która nie ulega rozkładowi. I choć nasz organizm potrafi się pozbyć jego znacznej ilości, mimo to kumuluje się on we krwi, kościach i tkankach, powodując szereg szkód. Stężenie tego toksycznego metalu w powietrzu zakłóca prawidłowe działanie układu nerwowego i immunologicznego. Zaburza również pracę serca oraz nerek. Prowadzi do nadciśnienia, a także obniża płodność.

Świecą i leczą

Zapalenie świecy od razu zmienia nastrój panujący w pomieszczeniu. Stanowią one elegancki dodatek wystroju wnętrza, a także wpływają na nasze samopoczucie. Naturalne świece znacznie bardziej nadają się do aromaterapii niż te z parafiny. Terapeutyczne właściwości, jakie wykazują, pomagają lepiej radzić sobie ze stresem, a co się z tym wiąże – ułatwiają zasypianie i poprawiają wydajność snu. Ich przyjemna woń działa odprężająco. Dzięki temu uśmierzają bóle głowy. Dodatkowo po prostu efektywniej przy nich odpoczywamy i regenerujemy siły po męczącym dniu.

Rezygnacja z parafiny w domu wcale nie wiąże się z końcem wieczornego przesiadywania w otoczeniu nastrojowych płomieni. Alternatywą okazują się naturalne świece. Są one wykonane organicznych wosków bądź olejków. Wydzielają znacznie delikatniejszy aromat, niż świece tradycyjne czy chemiczne odświeżacze, jednak ich zapach zapewnia głębsze doznania. Rozwija się on bowiem z biegiem czasu, a ponadto dłużej utrzymuje się w powietrzu. Po prostu rozkwita. A co najważniejsze – są w zupełności bezpieczne dla zdrowia, a także posiadają dodatkowe właściwości pozytywnie działające na nasz organizm.

Naturalne świece z wosku pszczelego

Naturalne świece okazują się kolejnym dobrodziejstwem, jakie zawdzięczamy pracowitym owadom. Wosk, uzyskiwany po przetopieniu pszczelich plastrów, jest bowiem jedną z popularnych alternatyw dla parafiny. Świece z wosku pszczelego to jedne z najlepszych oczyszczaczy powietrza. Stabilizują one stosunek anionów i katonów poprzez emisję jonów ujemnych. Dzięki temu wspierają leczenie alergii czy chorób płuc.

Podczas palenia wydzielają naturalny miodowo-propolisowy aromat. Do ich produkcji nie używa się więc zbędnych dodatków zapachowych ani barwiących. Posiadają bowiem naturalnie piękną ciemnożółtą barwę. Doskonale niwelują nieprzyjemne zapachy oraz zapewniają niesamowity klimat. Czas ich spalania jest około 3 razy dłuższy w porównaniu do świec parafinowych. Ponadto w stosunku do nich wydzielają znacznie mniej dwutlenku węgla.

Naturalne świece z wosku sojowego

Naturalne świece występują także w wersji roślinnej. Wytwarzane są zazwyczaj z ziaren soi. Ich główną zaletą jest wydzielanie znacznie mniejszej ilości dwutlenku węgla. Przy ich spalaniu wytwarza się też niewiele sadzy. Występują w różnorakich zapachach. Za ich aromat odpowiadają kompozycje naturalnych olejków. Dużą popularnością cieszą się te o zapachu lasu, np. świeca Hagi.

Tak samo, jak w przypadku świec z wosku pszczelego, wystarczają na dłużej. Czas ich spalania dwukrotnie przewyższa wydajność tradycyjnych świec. Niestety zazwyczaj podczas upraw soi wykorzystuje się modyfikacje genetycznie. Dla wieku osób stanowi to wadę tego typu świec. Istnieją jednak i takie, których bazą są plony pozyskiwane dzięki wykorzystaniu rolnictwa ekologicznego. Aczkolwiek należy mieć na uwadze, że zasadniczo wpływa to na ich cenę.

Zdrowy design

Jeśli jednak zależy Ci na wyjątkowo niebanalnym dodatku wystroju wnętrza, który ponadto spełnia funkcje naturalnych świec, być może zainteresują Cię kominki zapachowe. To zdobione naczynia, w których podgrzewany jest wosk. W tych tradycyjnych jest on roztapiany pod wpływem ciepła świecy, znajdującej się wewnątrz pojemnika. Występują także w wersji elektrycznej – bez płomienia. Należy jednak pamiętać, by korzystając z kominka, wybierać wyłącznie organiczne woski. Tylko wtedy zapewniają one te same zdrowotne właściwości, co naturalne świece.

Nic nie jest w stanie zapewnić nastroju żywego płomienia. Zachęcamy więc to świadomego wyboru dodatków wystroju wnętrz. Naturalne świece łączą w sobie design z właściwościami zdrowotnymi. Okazują się więc wszystkim, czego potrzebują zarówno nasza przestrzeń domowa, jak i my sami.