rytm snu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że nasz rytm snu jest bardzo delikatny i łatwo go zaburzyć. Jest wiele zachować, które mogą wpływać na niego negatywnie. Dlatego warto je poznać i unikać, dzięki temu rano prześpimy całą noc, a rano będziemy pełni energii.

Kładziesz się spać o różnych porach

Rzadko chodzimy spać o regularnych porach, a to poważny błąd. Jednego dnia zarywamy noc, a następnego staramy się ją odespać. Takie zachowanie może rozregulować nasz rytm snu. Dlatego najlepiej chodzić spać 30 minut przed naszym normalnym czasem snu. Nawet jeśli mamy noc do odespania, lepiej położyć się o stałej porze, bo odsypianie i tak nam nic nie pomoże, a dzięki temu nie zaburzymy stałego rytmu snu.

Masz nieodpowiednią temperaturę w sypialni

Temperatura powietrza, przy której zasypiamy może powodować problemy ze snem. Jest przytulnie, gdy jest ciepło, ale nie warto przesadzać. Na noc warto przykręcić kaloryfery, wtedy łatwiej będzie nam zasnąć. Idealna temperatura powinna wynosić 18-22 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie tylko bez problemu zaśniemy, ale przy okazji zaoszczędzimy na rachunkach.

Jesz niewłaściwe produkty na kolację

Kolacja ma ważny wpływ na nasz sen, więc warto wybierać odpowiednie produkty. Jeśli wieczorem zjemy dużo białka, możemy być pełni energii i trudno nam będzie zasnąć. Przed snem najlepiej zjeść wiśnie, czereśnie lub kiwi, które pomagają regulować rytm snu. Możemy też zjeść miskę płatków, które są łatwe do strawienia. Chodzenie spać z pustym żołądkiem to też kiepskie rozwiązanie, bo wywoła potrzebę podjadania i będziemy mieć problemy z zaśnięciem.

Ćwiczysz zbyt późno

W przypadku ćwiczeń, są dwa rodzaje ludzi – jednych aktywność fizyczna relaksuje i przygotowuje do snu, a innych rozbudza. Ta  druga grupa powinna nie powinna wykonywać treningu zbyt późno, bo potem będzie miała kłopoty z zaśnięciem. Najlepiej więc, gdy ćwiczą rankiem lub popołudniu. Jeśli wtedy nie mają czasu, to nie powinni wykonywać treningu później niż 3 godziny przed snem.

Wieczorem spędzasz za dużo czasu przed ekranem

Niebieskie światło emitowane z ekranu telewizja, komputera lub telefonu może działać pobudzająco. Taka poświata może powstrzymać produkcję melaniny, czyli hormonu ważnego dla naszego snu. Z tego powodu wieczorem warto ograniczyć korzystanie z tych urządzeń. Szczególnie powinniśmy unikać czynności, które wymagają od nas dużego zaangażowania, więc darujmy sobie partię ulubionej gry przed snem. Ważna jest też odległość od ekranu. Jeżeli musimy obejrzeć jakiś film wieczorem to lepiej wyświetlić go na ekranie telewizora lub komputera, który możemy ustawić daleko od nas niż na telefonie.