Polska kuchnia bożonarodzeniowa nie należy do lekkostrawnych. Smażone, tłuste, słodkie i ciężkostrawne dania co roku przysparzają wielu problemów żołądkowych. Tym bardziej, że na świątecznym stole pojawia się 12 różnych potraw. Można temu zaradzić – podajemy kilka prostych sztuczek, jak odchudzić Święta Bożego Narodzenia.

Jak odchudzić Święta Bożego Narodzenia? 7 prostych sztuczek

Przygotowanie lżejszych bożonarodzeniowych potraw w tym roku może pomóc w postanowieniach noworocznych. Zwłaszcza, jeżeli jesteś jedną z tych osób, które co kilka dni, albo co roku przed sylwestrem postanawiają, że schudną. Jeśli chcesz zrzucić parę kilogramów, przygotowanie posiłków lekkostrawnych na kilkudniowe święta, a przy okazji na imprezę noworoczną idealnie pozwoli Ci się wbić w nowy rytm życia. Ponadto, Sylwestra zaczniesz z nową i lepszą jakością żywienia, a przy okazji z pewnością w nadchodzącym roku będziesz zdrowsza.

Pamiętaj o domownikach i gościach

O ile ty chcesz zmiany w nowym roku, o tyle inni nie muszą podążać za tobą. Trzeba o tym pamiętać, by nie wplątać się w częste rodzinne, wigilijne sprzeczki. Przygotuj dania w wersji „fit” oraz dania w wersji tradycyjnej. Domownicy oraz goście z pewnością uwielbiają Twoje pierogi oraz inne wigilijne potrawy. Dlatego nie może ich zabraknąć na świątecznym stole, wystarczy je tylko trochę odchudzić. Zresztą przekonaj się sam!

Jak odchudzić wigilijne pierogi?

Pierogi to chyba najbardziej klasyczna wigilijna potrawa i chyba niewiele osób jest wstanie wyobrazić sobie święta bez nic. Jednak nie trzeba tego robić! Kilka pierogów nie sprawi, że nagle się rozstyjemy. Jednak można to danie lekko zmodyfikować. Warto do ich lepienia zastosować mąkę razową, dzięki temu trochę je odchudzimy. Możemy również wyrobić nieco cieńsze ciasto, a dać trochę więcej farszu.  Najlepiej podawać pierogi z wody. Zasmażki z cebuli zwiększają wartość energetyczną potrawy nawet o ponad 100 kcal. Jeżeli, ktoś nie przepada za gotowaną wersją pierogów, rozwiązaniem może być włożenie ich do piekarnika i wyłożenie naczynia kawałkami cebuli. Z pewnością wyjdą równie smaczne, jak w poprzednich latach.

Wigilijne zupy

Spośród wigilijnych zup najczęściej wymienia się barszcz czerwony, zupę grzybową, a w niektórych regionach krupnik. Największą popularnością spośród cieszy się oczywiście barszcz czerwony. To dobra wiadomość, ponieważ jest on najmniej kaloryczny z całego menu, a poza tym bardzo wartościowy ze względu na swój główny składnik, jakim są buraki. Warzywo to zawiera witaminę C oraz witaminy z grupy B. Jest bogate w kwas foliowy oraz mangan. Dodatkowo wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Sam barszcz ma 30-50 kcal na 200 ml. Jak tego nie zepsuć? Otóż kaloryczność barszczu można podnieść przez zabielanie go śmietaną oraz mąką i poprzez dodanie za dużej liczby uszek. W ten sposób podany barszcz może mieć nawet ponad 300 kcal. Dlatego nie popełniajmy tych błędów!

A co z kutią?

Kutia lub kluski z makiem są bardzo idealną, świąteczną potrawą dla miłośników słodkości. Jednak należy sobie zdawać sprawę z tego, że nasiona maku to bardzo kaloryczny składnik. W 100 gram ma ponad 500 kalorii, a jedna szklanka to już około 730 kcal. W połączenie go z  pszennymi kluskami lub ziarnami pszenicy tworzy prawdziwą bombę kaloryczną. Jeżeli to wszystko udekorujemy rodzynkami, miodem, bakaliami i cukrem, stworzymy posiłek o bardzo wysokiej wartości energetycznej. Jednak nie ma dobrego sposobu na odchudzenie tej potrawy, najlepiej po prostu nie przesadzać z jej porcjami.

Zrezygnuj z panierki

Karp i krokiety to najpopularniejsze dania w panierce na stole wigilijnym w Polsce. Jednak ta smaczna panierka z bułki tartej lub mąki i jajka znacznie zwiększa kaloryczność dania. Ponadto, to obsmażanie zdrowego karpia i krokietów powoduje, że są one ciężkostrawne. Na szczęście możemy te potrawy trochę odchudzić! Alternatywą dla panierek może być skąpanie karpia w ziołach i ulubionych przyprawach, a następnie przyrządzenie go w piekarniku lub na parze. Dzięki temu te pyszne potrawy staną się znacznie mniej kaloryczne.

Jaki rodzaj pieczywa na święta?

Kiedy zaczniesz już modyfikować menu na tegoroczne święta, może pojawić się pytanie, jaki rodzaj pieczywa wybrać na święta? Z reguły podaje się chleb biały. Jednak jeśli odchudzamy świąteczny stół, możemy postawić na ciemny. Nie zapominajmy, że jest one nie tylko mniej kaloryczne, ale też zdrowsze. Zawiera więcej witam z grupy B, a także błonnika. Jest bardziej wyraziste w smaku, a dodatki w nim zawarte (chia, czarnuszka) mogą wpływać korzystnie na zdrowie.

Śledzie w śmietanie czy w oleju?

Śledzie na wigilijnym polskim stole, to bardzo częsty widok. Są to zdrowe ryby i posiadają bardzo korzystne dla naszego organizmu kwasy omega-3. Jeśli zastanawiasz się, jak podać śledzie, to pamiętaj, że najlepiej w oleju. Natomiast w innym przypadku warto zastąpić śmietanę jogurtem naturalnym, który ma niższą zawartość tłuszczu. Jest on również lepiej trawiony niż tłusta śmietana. Dodanie do tego uprażonej cebulki lub marynowanej papryki z pewnością podbije kubki smakowe i serca twoich gości.

Nie zapominaj o odpowiednich napojach

Bożonarodzeniowe napoje, to z reguły swojskie kompoty oraz słodkie soki i napoje gazowane. Te ostatnie do popijania posiłków sprawdzą się najgorzej. Po pierwsze z reguły zawierają dużo cukru. Po drugie zawarty w nich gaz może powodować wzdęcia, a nawet ostry ból brzucha i zgagę. Soki są lepszym rozwiązaniem, ale duże znaczenie ma to, czy są w 100% z owoców i czy zawierają cukier. Najlepszym rozwiązaniem będą tradycyjne kompoty. Warto jednak zwrócić uwagę na ilość dodawanego do nich cukru, aby nie były zbyt kaloryczne. Pamiętajmy też, że im słodszy napój, tym mniejsza skuteczność gaszenia pragnienia.