Aromaterapia, czyli terapia zapachami to nie wymysł ostatnich lat. Już dawno zauważano, jak różne aromaty wpływają na człowieka, jego zdrowie czy samopoczucie. Wykorzystywane w aromaterapii naturalne olejki, pozyskiwane są ze świeżych liści, kory, kwiatów czy owoców, ale także zdarzają się suszone rośliny. Olejki eteryczne najczęściej stosujemy poprzez inhalacje, używając do tego nawilżaczy powietrza czy kominków aromatycznych. Zapachy wchłaniamy poprzez drogi oddechowe oraz skórę. Dlatego też, ekstrakty używane są także w czasie masaży, kąpieli czy w formie kompresu. Warto jednak pamiętać, że większość świec zapachowych, nie ma takich właściwości, jak naturalne olejki, gdyż posiadają syntetyczne dodatki.

Olejki eteryczne

Zapachy z konkretnym celem

Wybór odpowiedniego olejku, może okazać się kluczowy. Oczywiście możemy kierować się ulubionym zapachem, ale warto także wiedzieć, jakie właściwości mają poszczególne esencje.

  • Uspakajające i odprężające

Olejek lawendowy pomaga łagodzić stres oraz się rozluźnić. Poleca się trzymanie małych woreczków z lawendą, skropionymi kilkoma kroplami olejku pod poduszką, gdyż dobrze sprawdza się przy leczeniu bezsenności. Natomiast chłodzącym oraz łagodzącym olejkiem okazuje się być miętowy. Inne również odprężające i zmniejszające napięcie mięśni, olejki to melisowy oraz pomarańczowy.

  • Pobudzające

Olejek rozmarynowy cechuje się działaniem lekko pobudzającym, gdyż poprawia krążenie krwi w organizmie. Do tej kategorii zaliczają się także zapachy pieprzowy, goździkowy oraz geraniowy.

  • Poprawiające koncentrację

Uważa się, że aromaty jałowca, sosny czy bazylii usuwają zmęczenie umysłu i poprawiają pamięć, co świetnie sprawdzi się podczas nauki. Wybierz olejek różany, jeśli wolisz zapachy delikatniejsze, bardziej kwiatowe.

  • Łagodzące bóle

To nie koniec przydatności olejku różanego, który posiada również właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, czy uspakajające. Stosuje się go w przypadku bólów migrenowych, ale także napięć przedmiesiączkowych. Warto, więc dodać parę kropel tego olejku (lub z drzewa sandałowego) w celu niwelowania bólów menstruacyjnych. Natomiast aromat mandarynkowy, dodatkowo udrażnia nos i kojąco wpływa na układ nerwowy.

  • Antydepresyjne

Nazywana magicznym zielem w średniowiecznej Europie, szałwia faktycznie jest źródłem cennych składników, witamin i minerałów np. żelaza, magnezu czy potasu. Wykazano, że ogranicza wahania nastroju i polepsza samopoczucie. Podobne właściwości, wspomagające walkę z depresją, wykazują rumianek, jaśmin czy geranium.

Jak korzystać z olejków w domu?

Najlepszym sposobem na korzystanie z aromaterapii w domu, będzie kominek zapachowy. Na rynku znajdziemy szeroki wybór takich kominków, czy to szklanych czy ceramicznych, które łatwo dopasujemy wyglądem do naszego wnętrza. Jeśli już go posiadamy, wystarczy nam mała świeczka (typu podgrzewacz), kilka kropel olejku (ilość uzależniona od rodzaju, należy sprawdzić na opakowaniu) oraz trochę wody, którą dolewamy do olejku.

Należy jednak pamiętać, że nie rekomenduje się używania olejków eterycznych przez kobiety w ciąży. Wszelkie formy korzystania z aromaterapii, wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Co więcej, zaleca się stosowanie delikatnych zapachów w obecności dzieci lub mocne rozcieńczanie olejków wodą. Warto też unikać tych cechowanych, jako pobudzające.

Autor: Natalia Mrugas