Studia to najpiękniejszy okres w życiu, ale też bardzo wymagający. To początki nauki dorosłego życia, ale też wiele obaw, z którymi trzeba się uporać. Jedną z nich może być strach, czy uda Ci się utrzymać. To może być prawdziwe wyzwanie i bardzo trudne do wykonania, ale nie jest nierealne. Zachęcamy do przeczytania artykułu, który pomoże Ci w nauce utrzymania.

Oszczędzanie na studiach: skąd brać pieniądze?

Pracuj w wolnych chwilach

Jeśli Twoi rodzice nie są w stanie wspomagać Cię finansowo, a stypendium socjalne nie zaspokoi Twoich potrzeb, podjęcie pracy to konieczność. W większości miast bardzo łatwo znaleźć pracę dla studentów, a nawet jeśli trzeba się trochę postarać, nie jest to niewykonalne. Dobrze podjąć ją nawet wtedy, kiedy nie ma takiej konieczności. Zarobione pieniądze możemy odkładać – w przyszłości na pewno się przydadzą! Jeśli Twój kierunek jest na tyle wymagający, że nie jesteś w stanie pracować w roku akademickim, wykorzystaj do tego wakacje. Nie musisz pracować codziennie po 12 godzin, ale warto wykorzystać chociaż odrobinę wolnego czasu, aby odłożyć parę groszy.

Zaplanuj swoje wydatki

Znasz sumę swoich dochodów, więc powinieneś zaplanować swoje wydatki. Zastanów się, ile pieniędzy musisz przeznaczyć na konkretne cele. Zacznij od policzenia kosztów wynajmu mieszkania i żywności, czy niezbędnych artykułów higienicznych. Drobne przyjemności zostaw na koniec. Nie zapomnij uwzględnić kwoty, którą odłożysz na później. Może to być chociaż 10zł! W ciągu roku akademickiego daje to 100zł. Nie kupisz za to zbyt wiele, ale jeśli nie pochodzisz z bogatej rodziny, na pewno docenisz nawet najdrobniejszą kwotę. Weź pod uwagę niezaplanowane wydatki – nie wiadomo co może się zdarzyć! Kiedy już zaplanujesz, na co i ile pieniędzy chcesz przeznaczyć, zapisuj je. Pomocne mogą być różnego rodzaju aplikacje mobilne pomagające w oszczędzaniu, np aplikacja bankowa.

Korzystaj z promocji i studenckich rabatów

Nie warto kupować w drogich sklepach, jeśli można dostać to samo w o wiele niższej cenie, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty żywnościowe. Przed zrobieniem zakupów, przejrzyj gazetki promocyjne, dostępne w internecie. Zorientuj się jak wyglądają ceny w okolicznych lokalach i czy przypadkiem nie oferują tam studenckich rabatów. Możesz też sprawdzić czy sklepy w Twoim mieście nie posiadają aplikacji, dzięki których możesz otrzymać rabaty.

Przyrządzaj własne posiłki

Od czasu do czasu można zjeść coś na mieście, ale jeśli będziesz tak robić na co dzień, naprawdę możesz zbankrutować. Wykorzystaj swój wolny czas na naukę gotowania. To może być zarówno sposób na oszczędzanie, jak i dobra zabawa!

Kieruj się własnym rozumem

Na koniec, coś oczywistego, a zarazem… najtrudniejszego. Zanim wydasz pieniądze, kilka razy zadaj sobie pytanie: Czy naprawdę tego potrzebuję? Czy nie lepiej zaoszczędzić te pieniądze i w przyszłości kupić sobie coś bardziej wartościowego? W takich sytuacjach, zazwyczaj myślimy sobie, że te parę złotych nic nie zmieni albo, że zaczniemy oszczędzać… od jutra. Nie daj się zautomatyzowanym myślom i podchodź do zakupów świadomie!

Autor: Anna Aniśko