Paul Poiret

W historii mody pojawiło się kilka osób, które wywarły na nią ogromny wpływ. Jedną z nich niewątpliwie był Paul Poiret -mężczyzna, który uwolnił kobiety od gorsetów i kazał im obciąć warkocze. Chociaż zarobił miliony, to ostatecznie skończył biedny i zapomniany. Poznajmy niezwykłą historię ważnej osoby w historii mody.

Zacznijmy jednak jego historię od początku

Paul Poiret urodził się 20 kwietnia 1879 roku w rodzinie zajmującej sprzedażą materiałów. Chłopiec już od najmłodszych lat szył sukienki dla lalki podarowanej mu przez siostrę. Szkice strojów tworzył na podstawie strojów napotkanych kobiet, które uważał za dobrze ubrane, a kreacje powstawały z resztek materiałów znalezionych w sklepie ojca. Matka wspierała go w jego pasji, ale tata był temu przeciwny i wysłał Paula na nauki do parasolnika. Jednak młodzieniec nie porzucił swojej pasji, a w 1896 roku otrzymał pracę u projektanta Jacquesa Douceta. Doucet, w przeciwieństwie do konkurencji, nie przygotowywał całych kolekcji, tylko w dowolnej chwili tworzył nowe kreacje, które wystawiał w swoich witrynach. W dodatku jego klientkami były głównie damy z półświatka oraz aktorki belle epoque. W takich więc warunkach zaczynał młody Poiret, a jego pierwszym projektem był płaszcz dla słynnej aktorki Gabrielle Réjane, który został wykorzystany w jednej ze sztuk. Okazał się on arcydziełem, a już po premierze cały Paryż znał nazwisko Paula Poireta. Niestety krnąbrny młodzieniec szybko podpadł swojemu szefowi i pewnym klientkom, co przyczyniło się do utraty pracy. Następnie poszedł do wojska, a po zakończeniu służby pracował w Maison Worth.

Liczne sukcesy i wielki upadek

W 1903 roku nadszedł moment na otwarcie własnego salonu, w którym punktem charakterystycznym były okna wystawowe pełne świeżych kwiatów (do tej pory królowały sztuczne), które były dobierane do pory roku i układane wśród materiałów królujących w danym sezonie. Znakiem firmowym Poireta była złota róża, która pojawiała się na wszystkich etykietkach, kartonach i papierach listowych. Pierwszą klientką Paula była ulubienica Paryża Rejane, dla której zaprojektował suknię bez gorsetu z lśniącego materiału, który lekko przylegał do ciała, a prosto skrojona spódnica sięgała do kostek. W tamtych czasach taki model to była zupełna nowość, która przyciągnęła tłumy klientek do salonu Poireta.

Od tamtej pory Paul Poireta cieszył się ogromną popularnością. Projektant stwierdził kiedyś: Ja właśnie przeczuwam najtańsze pragnienia kobiet i spełniam je, zanim one same odważą się o nim pomyśleć. Jego nowatorskie kolekcje były rozchwytywane na całym świecie, a wśród jego klientek można było znaleźć wiele ówczesnych słynnych osób, m.in. Mata Hari. Paul korzystał ze swojego sukcesu i organizował huczne i przyciągające tłumy przyjęcia.

Paul Poiret - kolekcja

To sielankowe życie przerwała wojna. Poiret został powołany do wojska, ale nigdy nie pojawił się na froncie. Niestety po powrocie zastał zupełnie inną rzeczywistość. Pojawiła się nowa generacja kobiet, które chciały się odciąć od mody swoich matek, a nazwisko Poiret kojarzyło się z dawnymi czasami. Triumfy odnosiły wtedy trzy wielkie nazwiska: Madeilene Vionnet, Jeanne Lanvin oraz Coco Chanel. Poiret miał nadzieję, że to szaleństwo wkrótce minie, a kobiety z chęcią powrócą do wyszukanej, luksusowej mody. Kilka razy próbował wrócić na szczyt, ale te próby kończyły się fiaskiem i projektant popadał w coraz większe długi. Zmarł zapomniany 28 kwietnia w 1944 roku, a w gazetach pojawiła się tylko drobna wzmianka na jego temat.

Zmiany wprowadzone w modzie przez Paula Poireta

Poiret umarł zapomniany, ale nie da się ukryć, że jego pomysły wywarły ogromny wpływ na modę. To właśnie on zrewolucjonizował haute couture i stał się inspiracją dla wielu artystów. Projektant dążył do wyzwolenia kobiet od konieczności noszenia halek i gorsetów. Proponował zupełnie nowe, luźne fasony, które miały się swobodnie układać na figurze. Najważniejsze zmiany wprowadzone w modzie przez Paula Poireta to:

  • Przygotowanie kreacji dla zespołu baletowego – baletnice po raz pierwszy wystąpiły na scenie w spodniach (Poiret wymyślił krój, który nadawał smukłość biodrem, ale nie ograniczał swobody ruchów);
  • Rezygnacja z podkreślania pewnych części ciała, nadanie sukniom naturalnej formy i linii;
  • Zastąpienie czarnych rajstop cielistymi;
  • Wprowadzenie elementów orientalnych i jaskrawych kolorów do mody;
  • Najbardziej charakterystyczne ubrania dla Poireta: luźne płaszcze ala kimono, spodnie typu pumpy z niskim krokiem, spódnice o wąskim kroju, zwiewne suknie o kroju litery l;
  • Jako pierwszy projektant wylansował własne perfumy.

Paul Poiret - kolekcja

Paul Poiret - kolekcja

Paul Poiret - kolekcja

Autor: Katarzyna Kubeł