Był rok 1931, kiedy Margaret Herrik – sekretarz Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej –pieszczotliwie nazwała 3,8 kilogramową statuetkę „Oscarem”. Statuetkę, której wzór, notabene, naszkicowano kilka lat wcześniej na restauracyjnej serwetce. To tylko garść z informacji, o których nie mówi się na co dzień, debatując nad kinowymi hitami. Poznaj więc kilka z ciekawostek o corocznym, kultowym wydarzeniu filmowym i zabłyśnij pośród znajomych kinomaniaków.

ODMOWA ODEBRANIA NAGRODY

Ogromną sensację za każdym wzbudza, kuriozalny wydawać by się mogło, moment, w którym laureat odmawia przyjęcia Oscara. W 1973 roku odbyła się jedna z najgorętszych w emocje gal, podczas której za główną kreację w Ojcu chrzestnym uhonorowano Marlona Brando. Na podium wyszła jednak młoda, drobna przedstawicielka Apaczów i w imieniu autora przekazała wiadomość, że Brando odmawia przyjęcia nagrody na znak protestu przeciwko dyskryminacji Indian amerykańskich. Zwróćmy więc uwagę, w jak sensacyjny sposób kilkuset milionowa publiczność stała się świadkami spektakularnego protestu pojedynczego człowieka.

DREWNIANA STATUETKA

Oscar wykonany z drewna brzmi zaskakująco? Zaskoczył na pewno niejednego kinomaniaka, kiedy to w drugiej połowie lat trzydziestych obdarowany został nim Edgar Bergen. Trofeum to przypadło aktorowi w dowód uznania za kreację Charliego McCarthy’ego – drewnianej marionetki, którą Bergen obdarzył niezwykłymi zdolnościami w brzuchomówstwie.

WALT DISNEY I OSIEM STATUETEK

Poruszając tematykę wyróżnień specjalnych nietaktem byłoby nie przywołać nazwiska Walta Disneya – ojca Myszki Miki, psa Pluto, Kaczora Donalda i całej ich świty. Światowa ikona animacji i filmu w 1938 roku odebrała jednego dużego Oscara i siedem miniaturowych statuetek – jako symbol uhonorowania kultowej już baśni o królewnie Śnieżce i jej siedmiu krasnoludkach. 

Telewizory - wybierz na Ceneo.pl

KATEGORIE KONKURSOWE

Obecnie gale rozdania oscarowych statuetek bogate są w wachlarz kategorii konkursowych, który w porównaniu ze stanem pierwotnym, znacznie się rozszerzył. Początkowa liczba 8 kategorii wzrosła trzykrotnie, notując w swojej historii również takie specjalności, które w hollywoodzkim konkursie pojawiły się tylko raz, m.in. napisy filmowe czy reżyseria filmu komediowego.

TITINA CHARLIEGO CHAPLINA

Głębokie wzruszenie i z trudem powstrzymywane łzy to jedne z najczęściej spotykanych emocji podczas ceremonii. Kiedy jednak obie z przypadłości dotknęły w 1972 roku Charliego Chaplina, publiczność nie mogła przejść obok tego z obojętnością. Artysta przyjęty został długą owacją, ze wzruszeniem dziękując za wyróżnienie. Na koniec włożył melonik Charliego-trampa, aby chwilę później usłyszeć, jak cała sala śpiewa piosenkę Titina, napisaną niegdyś przez Charliego Chaplina.

Historię filmowych Oskarów kreują setki epizodów, o których nie mówi się przed kinowymi salami. Zabłyśnij więc przed znajomymi kinomaniakami, przywołując kilka niesamowitych ciekawostek o kultowej już gali rozdania nagród filmowych.