Strach przed chorobami przenoszonymi przez nielubiane przez nas kleszcze często paraliżuje w takim stopniu, że świadomie rezygnujemy z wykonywania czynności, dotychczas sprawiających nam radość. Spacer z dziećmi czy zbieranie grzybów o poranku, to aktywności chętnie wybierane jeszcze za czasów naszego dzieciństwa. Dziś budzą one uczucie niepewności. Czy istnieje jakieś prawidłowe rozwiązanie, by uchronić się przed plagą kleszczy? Sprawdź co możesz zrobić, by maksymalnie zniwelować ryzyko zarażenia się boreliozą!

Plaga kleszczy, czyli jak się przed nimi uchronić?

Wraz ze zbliżającym się latem będziemy musieli zwiększyć uwagę na kleszcze. Można spotkać je niemalże wszędzie… w parkach, lesie, a nawet na placach zabaw dla dzieci czy szkolnych boiska. Dość niewielki procent całej populacji jest nosicielem krętka borelii, który w najgorszym wypadku może wywołać boreliozę. Istotnym jest, by zwracać uwagę na miejsca, w których przebywamy oraz regularnie kontrolować i sprawdzać nasze ciała.

Odpowiedni ubiór to podstawa

Oczywiście należy to dostosować do miejsca i planowanej aktywności. Ciężko wymagać, by nasz kilkuletni syn spędzał czas z innymi dziećmi zakryty od góry do dołu cały przy 30-stopniowym upale. Niemniej jednak warto o tym pamiętać, wybierając się do lasu czy parku. Kalosze lub pełne obuwie sportowe, kurtka i długie spodnie są oczywiście obowiązkowe.

Specyfiki w sprayu

Można je zakupić w aptekach i supermarketach. Nie są jedynym środkiem ochrony, który powinniśmy zastosować, jednakże jego działanie pozwoli nam na wysoką ochronę.

Szczepionki…

… choć do tej pory szczepienie dzieci napotkało się z ogromną falą buntu i sprzeciwu ze strony młodych rodziców, istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko boleriozie. Zabieg ten gwarantuje nam 99% skuteczności i chroni przed nagłym i nieplanowanym zachorowaniem.

Po powrocie…

… dokładnie i powoli obejrzyj swoje ciało. Jeżeli znajdziesz coś niepokojącego, natychmiast reaguj. Wyciągnięcie kleszcza, gdy dopiero się zagnieździł na naszej skórze nie jest zbyt skomplikowane, trzeba jednak uważać i poświęcić chwilę, by wyjąć go w całości. Z pomocą przyjdzie tutaj druga osoba oraz szczypce, którymi będziemy mogli go złapać. Szyja, okolice uszu, pachwiny oraz zgięcia kolan to miejsca, na które powinniśmy zwracać największą uwagę.

Choć wydawać, by się mogło, że plaga ta dotyczy jedynie nas, kontrolujmy również nasze zwierzęta, które także są podatne na choroby. W ich przypadku jest to jednak ułatwione. Z pewnością sprawdzą się specjalne obroże przeciw kleszczom. Znajdziemy je zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Ceny są jednak mocno zróżnicowane. Warto jednak pomyśleć o naszym podopiecznym i zainwestować w jego zdrowie! Wczesne wykrycie oraz całkowite usunięcie kleszcza w bardzo dużym stopniu zmniejsza jakiekolwiek ryzyko zarażenia. Pamiętajmy o ochronie naszego zdrowia.