Nie da się ukryć, że większość Polaków nie czyta książek. Lektury zostały zastąpione filmami i audiobookami. Ostatnio również popularność aplikacji Spotify przyniosła nam kolejną możliwość zastąpienia książki, a mianowicie chodzi o podcasting. Jest to internetowa forma publikowania materiałów dźwiękowych, które pojawiają się w odcinkach. Podcasty z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej popularne. Przybywa nie tylko więcej nowych słuchaczy, ale również twórców. Poniżej znajduje się lista najczęściej słuchanych i interesujących podcastów.

Podcasty

Słuchowisko

Autorką Słuchowiska, a właściwie już Słuchowisko. Pogadajmy o życiu (nazwa podcastu została niedawno zmieniona) jest Justyna Mazur. Justyna prowadzi od 2012 roku bloga Krótki poradnik jak ogarnąć życie, do którego przeczytania również gorąco zachęcam. No, ale o czym jest  Słuchowisko? Tak naprawdę ciężko jest w paru zdaniach przekazać jakie tematy porusza Justyna, bo jest ich bardzo dużo, a na dzień dzisiejszy aż 100 odcinków! Ten podcast to przede wszystkim zbiór przemyśleń autorki, dotyczących ludzi i świata. Justyna nakłania swoich słuchaczy do refleksji i dzielenia się swoimi opiniami. Od jakiegoś czasu podcast jest również dostępny na YouTube, polecam przesłuchać odcinek 24 pt. Pomarańcza.

Piąte: Nie zabijaj

Szybko po osiągnięciu dużej liczby słuchaczy Justyna postanowiła stworzyć nowy podcast. Piąte: Nie zabijaj całkowicie różni się od Słuchowiska, ponieważ jest to podcast o tematyce kryminalnej, czyli raczej do osób, które interesują się niewyjaśnionymi przestępstwami i zaginięciami. Justyna opisuje mało znane, lecz wstrząsające zbrodnie oraz nagłaśnia historie osób wciąż zaginionych. Na polskim YouTubie oraz na Spotify pojawia się coraz więcej twórczości tego typu, ale przyznam szczerze, że jest bardzo mało twórców, którzy podchodzą do tego z taką pasją, odpowiedzialnością i zaangażowaniem, jak Justyna.

Kryminatorium

Idąc tropem podcastów o tematyce true crime muszę wspomnieć o Kryminatorium. Jest to podcast, który został stworzony przez twórcę popularnego kanału na YouTube:Niediegetyczne. Marcin jest przykładem artysty, który podobnie jak Justyna podchodzi do każdej sprawy z ogromnym zaangażowaniem, ale prezentuje sprawy w bardziej mroczny i tajemniczy sposób. Opisuje przerażające i tajemnicze sprawy, które wstrząsnęły całą Polską. Przedstawia zbrodnie z Archiwum X, niewyjaśnione zaginięcia oraz sylwetki seryjnych morderców. Ten podcast jest również dostępny na YouTube i zdecydowanie potrafi wywołać gęsią skórkę na skórze!

Ja i moje przyjaciółki idiotki

Ja i moje przyjaciółki idiotki to podcast komediowy i niech nie zmyli was nazwa! Podcast jest również kierowany do mężczyzn. Autorka opowiada w każdym odcinku o relacjach damsko-męskich i sytuacjach, w których znalazł się na pewno każdy z nas. Historie są opisywane w lekki i humorystyczny sposób, dlatego doskonale nadają się na deszczowe dni oraz poprawę humoru. Czasem warto jest przesłuchać czegoś, by powiedzieć sobie: Też tak mam! Autorka tego podcastu prowadzi również inny podcast pt. Tu Okuniewska, który podobnie jak Słuchowisko. Pogadajmy o życiu dotyczy życiowych sytuacji, problemów zwyczajnych ludzi i porad jak poradzić sobie z depresją. Te podcasty możesz również znaleźć i przesłuchać na YouTube.

Autor: Karolina Herba