Mówi się, że polskie produkcje filmowe są nudne i nie wnoszą niczego nowego do świata kina. Świetnie pasuje tutaj powiedzenie cudze chwalimy, a swego nie znamy. Zachwycamy się zagranicznymi filmami, ale okazuje się, że polskie kino ma nam również wiele do zaoferowania. Poniżej przedstawiam listę filmów, które koniecznie musisz obejrzeć.

filmy

Jestem mordercą (2016)

Ten thriller psychologiczny w reżyserii Macieja Pieprzycy jest jednym z tych filmów, które warto znać. Jestem mordercą to historia oparta na faktach. Opowiada o śledztwie prowadzonym w latach 60. w związku z licznymi zabójstwami kobiet. Młody milicjant (Mirosław Haniszewski) poluje na seryjnego mordercę nazywanego przez wszystkich „Wampirem”. Nie jest to zwyczajna opowieść o policyjnym śledztwie, bowiem Pieprzyca wprowadza widza w psychologię bohaterów, co sprawia, że ten film znacznie wyróżnia się na tle polskiego kina. Obejrzyj zwiastun!

Twarz (2017)

Twarz to dramat w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Jest to historia młodego chłopaka z marzeniami, który traci swoją twarz w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas pracy na wysokości. Życie Jacka (Mateusz Kościukiewicz) drastycznie się zmienia. Po operacji jego twarz jest nie do poznania, budzi u innych przeróżne odczucia. Chłopak musi poradzić sobie z odtrąceniem bliskich, nawet matki, która widzi w nim demona. Ten dramat poruszy każdego, kto nie jest obojętny na ludzkie nieszczęście. Warto zapoznać się z tą historią, tym bardziej, że twórcy inspirowali się prawdziwymi wydarzeniami, mającymi miejsce w Polsce w 2013 roku.

Kamerdyner (2018)

Nie da się ukryć, że filmy związane z wojną cieszą się największym zainteresowaniem. Tak jest również w przypadku Kamerdynera, jednakże tutaj warto zaznaczyć, że ta produkcja znacznie wyróżnia się na tle innych. Kamerdyner to ponad dwugodzinny dramat historyczny, którego akcja rozgrywa się w głównej mierze na Kaszubach. Twórcy opowiadają nam o relacjach niemiecko-polsko-kaszubskich, o skomplikowanej miłości w czasach wojny oraz o czystce przeprowadzonej w 1934 roku na wrogach Adolfa Hitlera. Świetna obsada, przepiękne zdjęcia, a także oprawa muzyczna sprawiają, że film pochłania się z niesamowitą przyjemnością.

Zbliżenia (2014)

Najstarszą produkcją na naszej filmowej liście są właśnie Zbliżenia. Ten film już dawno został zapomniany, chociaż nigdy nie cieszył się dużą popularnością, a szkoda. Okazuje się, że dramat psychologiczny w wykonani Polaków może również poruszyć i zaskoczyć. Zbliżenia opowiadają historię młodej kobiety, Marty (Joanna Orleańska), która tkwi w toksycznej więzi ze swoją matką (Ewa Wiśniewska). Marta nie potrafi żyć bez kontaktu z matką, lecz mając ze sobą kontakt ciągle się kłócą. Partner Marty, Jacek (Łukasz Simlat) chce pomóc kobietom i odseparować je od siebie na jakiś czas, jednak ta relacja jest tak skomplikowana, że doprowadza do prawdziwego nieszczęścia.

Autor: Karolina Herba